Ashure me fruta të thata, shegë dhe mjaltë

Ëmbelsira 1618 Përditësimi i fundit: Mar 29, 2021 Krijuar: Mar 29, 2021
Ashure me fruta të thata, shegë dhe mjaltë
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 2h10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Ashure me fruta të thata, shegë dhe mjaltë ,mjafte te shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Lajmë grurin dhe e shtojmë në një enë të thellë.
 2. Shtojmë ujin me pak kripë dhe e zjejmë në zjarr të ngadaltë për gati 1-2 orë.
 3. Pasi gruri është zjerë dhe ka trashur ujin e largojmë nga zjarri dhe i shtojmë kanellën. E përzjejmë mirë.
 4. Më pas shtojmë lugët e mjaltit, kumbullat, rrushin apo dhe fiqtë e thatë .
 5. Kumbullat dhe fiqtë i presim në copëza të vogla.
 6. E shtrojmë nëpër gota apo enë ëmbëlsirash dhe e mbulojmë me arra të shtypura, rrush të thatë, shegë dhe e pluhurosim me kanellë.
 7. Ju bëftë mir!

Ashure me fruta të thata, shegë dhe mjaltë • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 2h10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Ashure me fruta të thata, shegë dhe mjaltë ,mjafte te shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Lajmë grurin dhe e shtojmë në një enë të thellë.
 2. Shtojmë ujin me pak kripë dhe e zjejmë në zjarr të ngadaltë për gati 1-2 orë.
 3. Pasi gruri është zjerë dhe ka trashur ujin e largojmë nga zjarri dhe i shtojmë kanellën. E përzjejmë mirë.
 4. Më pas shtojmë lugët e mjaltit, kumbullat, rrushin apo dhe fiqtë e thatë .
 5. Kumbullat dhe fiqtë i presim në copëza të vogla.
 6. E shtrojmë nëpër gota apo enë ëmbëlsirash dhe e mbulojmë me arra të shtypura, rrush të thatë, shegë dhe e pluhurosim me kanellë.
 7. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.