Biskotat “Macarons”

Ëmbelsira 19 Përditësimi i fundit: Feb 17, 2022 Krijuar: Feb 17, 2022
Biskotat “Macarons”
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 1h 15 min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Biskotat e preferuara “Macarons” mund t’i përgatisni kaq thjeshtë në shtëpi.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tas rrihni të bardhën e vezëve derisa të bëhet pastë. Shtoni ngadalë sheqerin dhe përzijeni deri sa të shkrihet.
 2. Shtoni në tas sheqer pluhur dhe miell bajamesh.
 3. Përzijeni deri sa të krijohet një brumë i butë dhe ndajeni në dy enë.
 4. Në njërën enë shtoni pak ngjyrues dhe jepini ngjyrë rozë.
 5. Më pas të dyja enët e brumit hidhini në qese plastike dhe hapni pjesën e fundit që t’i përzjeni bashkë për të krijuar efekt dyngjyrësh.
 6. Lëreni brumin të pushojë për 1 orë.
 7. Pasi t’i keni përzjerë merrni një tepsi dhe hidhini me rrumbullakë të vegjël që t’i piqni.
 8. Ngroheni furrën në 140 ºC lërini biskotat të piqen për 10-15 minuta deri sa të jenë rritur.
 9. Pastaj nxirrini nga furra dhe lërini të ftohen për 10 minuta.
 10. Më pas në një enë hidhni pak krem djathi, sheqer pluhur dhe qumësht. Përzijini deri sa të krijohet një krem.
 11. Më pas hidheni kremin në një qese plastike dhe hapeni në fund.
 12. Merrni biskotat dhe mbushini me kremin e përgatitur dhe reçel luleshtrydhe.
 13. Macarons mbahen më mirë në frigorifer derisa të shërbehen.
 14. Ju befte mire!

Biskotat “Macarons” • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 1h 15 min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Biskotat e preferuara “Macarons” mund t’i përgatisni kaq thjeshtë në shtëpi.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tas rrihni të bardhën e vezëve derisa të bëhet pastë. Shtoni ngadalë sheqerin dhe përzijeni deri sa të shkrihet.
 2. Shtoni në tas sheqer pluhur dhe miell bajamesh.
 3. Përzijeni deri sa të krijohet një brumë i butë dhe ndajeni në dy enë.
 4. Në njërën enë shtoni pak ngjyrues dhe jepini ngjyrë rozë.
 5. Më pas të dyja enët e brumit hidhini në qese plastike dhe hapni pjesën e fundit që t’i përzjeni bashkë për të krijuar efekt dyngjyrësh.
 6. Lëreni brumin të pushojë për 1 orë.
 7. Pasi t’i keni përzjerë merrni një tepsi dhe hidhini me rrumbullakë të vegjël që t’i piqni.
 8. Ngroheni furrën në 140 ºC lërini biskotat të piqen për 10-15 minuta deri sa të jenë rritur.
 9. Pastaj nxirrini nga furra dhe lërini të ftohen për 10 minuta.
 10. Më pas në një enë hidhni pak krem djathi, sheqer pluhur dhe qumësht. Përzijini deri sa të krijohet një krem.
 11. Më pas hidheni kremin në një qese plastike dhe hapeni në fund.
 12. Merrni biskotat dhe mbushini me kremin e përgatitur dhe reçel luleshtrydhe.
 13. Macarons mbahen më mirë në frigorifer derisa të shërbehen.
 14. Ju befte mire!

Receta të tjera interesante

Autor Etleva Etleva

Etleva isufi

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.