Gjel deti i mbushur

Mish pule 2219 Përditësimi i fundit: Dec 31, 2021 Krijuar: Dec 31, 2021
Gjel deti i mbushur
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 2h
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Data sot shënon 31 dhjetor dhe mbrëmja pritet të kulmojë me një tavolinë mbushur plot e përplot me pjata të shijshme. Ne ju sjellim recetën e përgatitjes së gjelit të mbushur.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Gjeli i detit duhet larë dhe pastruar mirë. Kini kujdes të lani mirë edhe të brendshmet e tij.
 2. Në një tigan skuqni qepën e grirë imët me pak vaj. Shtoni më pas edhe të brendshmet. I përzieni mirë.
 3. E hiqni nga zjarri dhe i shtoni më pas, mollën, ullinjtë, rrushin e thatë, arrat, selinonë dhe bukën e thekur të prerë në kubik të vegjël.
 4. I përzieni mirë dhe tani është koha të mbushni gjelin me të. Ngjesheni mirë.
 5. Në fund e lidhni gjelin me spango, tek pjesa e këmbëve.
 6. Tani e lyeni me gjalpë të gjithë sipërfaqen e tij.
 7. E vendosni në një tavë dhe e fusni në furrë të piqet ngadalë përreth 2 orë, megjithëse kjo është relative varësisht furrës.
 8. Ju bëftë mirë!

Gjel deti i mbushur • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 2h
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Data sot shënon 31 dhjetor dhe mbrëmja pritet të kulmojë me një tavolinë mbushur plot e përplot me pjata të shijshme. Ne ju sjellim recetën e përgatitjes së gjelit të mbushur.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Gjeli i detit duhet larë dhe pastruar mirë. Kini kujdes të lani mirë edhe të brendshmet e tij.
 2. Në një tigan skuqni qepën e grirë imët me pak vaj. Shtoni më pas edhe të brendshmet. I përzieni mirë.
 3. E hiqni nga zjarri dhe i shtoni më pas, mollën, ullinjtë, rrushin e thatë, arrat, selinonë dhe bukën e thekur të prerë në kubik të vegjël.
 4. I përzieni mirë dhe tani është koha të mbushni gjelin me të. Ngjesheni mirë.
 5. Në fund e lidhni gjelin me spango, tek pjesa e këmbëve.
 6. Tani e lyeni me gjalpë të gjithë sipërfaqen e tij.
 7. E vendosni në një tavë dhe e fusni në furrë të piqet ngadalë përreth 2 orë, megjithëse kjo është relative varësisht furrës.
 8. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.