pastashu

Ëmbelsira 2269 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 12, 2020
pastashu
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 20min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Një recetë e veçantë që kërkon pak dashuri dhe durim në përgatitje e si rezultat do të keni një ëmbëlsirë të mrekullueshme për të kënaqur veten, familjen apo më të dashurit tuaj.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere hidhet qumësht ose ujë, kripë, gjalpë e sheqer, përzihen të gjitha dhe e lëmë derisa merr valë.
 2. Në këtë masë hidhet mielli i situr, mbahet në zjarr të ulët dhe me një lugë druri përziehet shpejt, derisa të krijohet një masë e njëllojtë pa kokrra, e cila shkëputet lehtë nga tenxherja dhe luga.
 3. Masa hiqet nga zjarri, ftohet deri në 60-70 gradë, hidhen vezët një e nga një me ndërpreje duke i përzier, derisa të krijohet një masë homogjene.
 4. Brumi duhet të bëhet i trashë dhe pak elastik.
 5. Brumi i përgatitur hidhet me anën e një qese pasticȩrie në një tepsi të thatë në formë te gjatesore 6-7 cm dhe piqet në furrë të nxehtë në temperaturë 230-240 gradë për 12-15 minuta.
 6. Pasi ftohet, me thikë sharrë, priten kapakët dhe mbushen me krem pastiçerie.
 7. Sipërfaqja spërkatet me çokollatë të shkrirë.

pastashu • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 20min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Një recetë e veçantë që kërkon pak dashuri dhe durim në përgatitje e si rezultat do të keni një ëmbëlsirë të mrekullueshme për të kënaqur veten, familjen apo më të dashurit tuaj.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere hidhet qumësht ose ujë, kripë, gjalpë e sheqer, përzihen të gjitha dhe e lëmë derisa merr valë.
 2. Në këtë masë hidhet mielli i situr, mbahet në zjarr të ulët dhe me një lugë druri përziehet shpejt, derisa të krijohet një masë e njëllojtë pa kokrra, e cila shkëputet lehtë nga tenxherja dhe luga.
 3. Masa hiqet nga zjarri, ftohet deri në 60-70 gradë, hidhen vezët një e nga një me ndërpreje duke i përzier, derisa të krijohet një masë homogjene.
 4. Brumi duhet të bëhet i trashë dhe pak elastik.
 5. Brumi i përgatitur hidhet me anën e një qese pasticȩrie në një tepsi të thatë në formë te gjatesore 6-7 cm dhe piqet në furrë të nxehtë në temperaturë 230-240 gradë për 12-15 minuta.
 6. Pasi ftohet, me thikë sharrë, priten kapakët dhe mbushen me krem pastiçerie.
 7. Sipërfaqja spërkatet me çokollatë të shkrirë.

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.