Patate me limon në furrë

Tavë 1686 Përditësimi i fundit: Feb 02, 2021 Krijuar: Feb 02, 2021
Patate me limon në furrë
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Patate me limon në furrë sipas kuzhinës greke.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni furrën në 200 ° C.
 2. Patatet vendosini në një tavë pjekje të madhe, të thellë,më pas shtoni vaj ulliri.
 3. Marinojini me kripë, piper dhe rigon.
 4. Kombinoni lëngun e pulës me lëng limoni dhe hudhër dhe derdheni në tavën me patate.
 5. Vendoseni në furrë të parangrohur dhe lëreni të gatuhet për 45-60 minuta ose derisa lëngu të jetë tharë dhe patatet të kenë marrë ngjyrë të artë.
 6. Hiqini nga furra, shërbejini me pak borzilok ose rigon të tharë sipër.
 7. Ju bëftë mir!

Patate me limon në furrë • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Patate me limon në furrë sipas kuzhinës greke.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni furrën në 200 ° C.
 2. Patatet vendosini në një tavë pjekje të madhe, të thellë,më pas shtoni vaj ulliri.
 3. Marinojini me kripë, piper dhe rigon.
 4. Kombinoni lëngun e pulës me lëng limoni dhe hudhër dhe derdheni në tavën me patate.
 5. Vendoseni në furrë të parangrohur dhe lëreni të gatuhet për 45-60 minuta ose derisa lëngu të jetë tharë dhe patatet të kenë marrë ngjyrë të artë.
 6. Hiqini nga furra, shërbejini me pak borzilok ose rigon të tharë sipër.
 7. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Autor Mimoza Mimoza

Mimoza lena

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.