Pispili me qepë të njoma

Brumera 2314 Përditësimi i fundit: Mar 21, 2021 Krijuar: Mar 21, 2021
Pispili me qepë të njoma
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Pispili me qepë të njoma, receta tradicionale e pranverës.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Qepët e njoma lahen mirë dhe grihen hollë. Kaurdisen në një tigan deri sa të zbuten.
 2. U shtoni edhe një fetë djathë të bardhë të thërrmuar, kripë, vezë, kopër ose nenexhik.
 3. Përzjerja lihet të zjejë derisa të ngelet me pak lëng.
 4. Në një tenxhere hidhni pak më tepër se gjysma e miellit të misrit.
 5. Shtoni ujë të nxehtë, kripë, vaj ulliri dhe përgatisni një brumë të derdhur.
 6. Brumi hidhet në një tavë të lyer me pak vaj.
 7. Mbi të hidhni masën e qepëve të njoma dhe mbulojeni me një shtresë mielli misri (hidhet me anë të sitës apo me anë të dorës).
 8. Spërkateni me qumësht ose ujë që të njomet mielli.
 9. Në fund spërkateni me disa pika vaj ulliri apo gjalpë të freskët dhe futeni të piqet në furrë derisa të marrë një ngjyrë të kuqërremtë.
 10. Ju bëftë mir!

Pispili me qepë të njoma • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Pispili me qepë të njoma, receta tradicionale e pranverës.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Qepët e njoma lahen mirë dhe grihen hollë. Kaurdisen në një tigan deri sa të zbuten.
 2. U shtoni edhe një fetë djathë të bardhë të thërrmuar, kripë, vezë, kopër ose nenexhik.
 3. Përzjerja lihet të zjejë derisa të ngelet me pak lëng.
 4. Në një tenxhere hidhni pak më tepër se gjysma e miellit të misrit.
 5. Shtoni ujë të nxehtë, kripë, vaj ulliri dhe përgatisni një brumë të derdhur.
 6. Brumi hidhet në një tavë të lyer me pak vaj.
 7. Mbi të hidhni masën e qepëve të njoma dhe mbulojeni me një shtresë mielli misri (hidhet me anë të sitës apo me anë të dorës).
 8. Spërkateni me qumësht ose ujë që të njomet mielli.
 9. Në fund spërkateni me disa pika vaj ulliri apo gjalpë të freskët dhe futeni të piqet në furrë derisa të marrë një ngjyrë të kuqërremtë.
 10. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.