Pizza margarita

Pizza 1890 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Pizza margarita
 • Serviret për (persona): 3 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Pica margarita është një pica tipike napolitane, e bërë me domate San Marzano, djathë mozzarella, borzilok të freskët, kripë dhe vaj gatimi.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Përzieni masën për brumë, derisa të forcohet dhe lini të qëndrojë në vend të ngrohtë.
 2. Kur brumi te ket ardhur,tërhiqeni me trashësi përafërsisht sa gishti, lyeni me vaj ulliri dhe vendoseni në tepsi të lyer.
 3. Brumi mbulojeni me radhe nga domatet dhe copëzat e djathit, hidhni krip.
 4. Piqeni rreth 30 minuta në 220 gradë.
 5. Picës së pjekur shtojini rigon dhe borzilok.

Pizza margarita • Serviret për (persona): 3 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Pica margarita është një pica tipike napolitane, e bërë me domate San Marzano, djathë mozzarella, borzilok të freskët, kripë dhe vaj gatimi.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Përzieni masën për brumë, derisa të forcohet dhe lini të qëndrojë në vend të ngrohtë.
 2. Kur brumi te ket ardhur,tërhiqeni me trashësi përafërsisht sa gishti, lyeni me vaj ulliri dhe vendoseni në tepsi të lyer.
 3. Brumi mbulojeni me radhe nga domatet dhe copëzat e djathit, hidhni krip.
 4. Piqeni rreth 30 minuta në 220 gradë.
 5. Picës së pjekur shtojini rigon dhe borzilok.

Receta të tjera interesante

Autor Mimoza Mimoza

Mimoza lena

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.