Role me pulë, gjizë dhe proshutë

Mish pule 925 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Role me pulë, gjizë dhe proshutë
 • Serviret për (persona): 3 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 1h 10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kjo eshte nje menyre shume e shijshme dhe e vecante e gatimit te mishit te pules, e cila nga ana tjeter ka dhe nje pamje teper ndjellese. Mund ta shijoni te ngrohte apo ne temperature ambjenti, shoqeruar nga nje garniture patatesh ne furre apo te ziera

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Si fillim, pervlojme spinaqin ne uje me pak kripe, e leme te ftohet dhe e shtrydhim nga uji i tepert.
 2. Presim ne kubik gjokset e pules dhe i bashkojme me rikoten, spinaqin e prere holle, pak kripe duke i perziere mire derisa masa te homogjenizohet.
 3. Ne tavolinen e punes vendosim 6-7 feta proshute spek te prera holle, duke i mbivendosur paksa njera siper tjetres.
 4. Ne kete menyre kemi formuar bazamentin e rolese, mbi te cilin hedhin 1/3 e perberjes se mesiperme dhe e rrotullojme me kujdes.
 5. Ne te njejten menyre pregatisim edhe rolete e tjera.
 6. I vendosim me kujdes rolète ne nje tave te lyer me pak vaj ulliri, shtojme gjethet e dafines te ndara ne copa dhe e pjekim ne furre
 7. te parangrohur ne 170°C per 40-45 minuta te mbuluar me leter alumini te cilen e heqim vetem 10 minutat e fundit qe te marre ngjyre ne siperfaqe.
 8. E leme te ftohet ne temperature ambjenti, e presim ne feta dhe e sherbejme shoqeruar me patate furre.

Role me pulë, gjizë dhe proshutë • Serviret për (persona): 3 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 1h 10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kjo eshte nje menyre shume e shijshme dhe e vecante e gatimit te mishit te pules, e cila nga ana tjeter ka dhe nje pamje teper ndjellese. Mund ta shijoni te ngrohte apo ne temperature ambjenti, shoqeruar nga nje garniture patatesh ne furre apo te ziera

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Si fillim, pervlojme spinaqin ne uje me pak kripe, e leme te ftohet dhe e shtrydhim nga uji i tepert.
 2. Presim ne kubik gjokset e pules dhe i bashkojme me rikoten, spinaqin e prere holle, pak kripe duke i perziere mire derisa masa te homogjenizohet.
 3. Ne tavolinen e punes vendosim 6-7 feta proshute spek te prera holle, duke i mbivendosur paksa njera siper tjetres.
 4. Ne kete menyre kemi formuar bazamentin e rolese, mbi te cilin hedhin 1/3 e perberjes se mesiperme dhe e rrotullojme me kujdes.
 5. Ne te njejten menyre pregatisim edhe rolete e tjera.
 6. I vendosim me kujdes rolète ne nje tave te lyer me pak vaj ulliri, shtojme gjethet e dafines te ndara ne copa dhe e pjekim ne furre
 7. te parangrohur ne 170°C per 40-45 minuta te mbuluar me leter alumini te cilen e heqim vetem 10 minutat e fundit qe te marre ngjyre ne siperfaqe.
 8. E leme te ftohet ne temperature ambjenti, e presim ne feta dhe e sherbejme shoqeruar me patate furre.

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.