Sup me mish qingji dhe kajsi

Sup 1018 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 18, 2020
Sup me mish qingji dhe kajsi
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10 min
 • Koha e gatimit: 2h10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Sup me mish qingji me kajsi te embla e pasur me shum vlera ushqyese dihet qe kajsitë e ëmbla me lëng dhe kungulli i butë janë një fitues me fëmijët dhe sigurojnë një vakt të shijshëm familjar për të vegjlit deri tek adoleshentët dhe më gjerë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni vajin e ullirit në një tigan me bazë të rëndë dhe shtoni qepën dhe karotën.
 2. Gatuani për 3- 4 minuta derisa të zbuten.Shtoni qengjin e grirë.
 3. Perzijni në hudhër dhe të gjitha erëzat dhe gatuajini për disa minuta më shumë ose derisa aromat të lëshohen.
 4. Shtoni mjaltin dhe kajsitë, shkërmoqeni dhe hidhni mbi 500 ml ujë të vluar ose mjaftueshëm për të mbuluar mishin.
 5. Trazojeni dhe lereni te zijej, vendosni kapakun dhe gatuajeni për 1 orë.
 6. Hiqeni kapakun dhe gatuajeni për 30 minuta të tjera, më pas përzieni në kungull.
 7. Gatuani për 20 - 30 minuta më shumë derisa kungulli të jetë i butë dhe qengji të jetë i butë. Shërbeni së bashku me orizin ose kuskun dhe spërkatni me majdanoze dhe arra pishe, nëse përdorni.

Sup me mish qingji dhe kajsi • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10 min
 • Koha e gatimit: 2h10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Sup me mish qingji me kajsi te embla e pasur me shum vlera ushqyese dihet qe kajsitë e ëmbla me lëng dhe kungulli i butë janë një fitues me fëmijët dhe sigurojnë një vakt të shijshëm familjar për të vegjlit deri tek adoleshentët dhe më gjerë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni vajin e ullirit në një tigan me bazë të rëndë dhe shtoni qepën dhe karotën.
 2. Gatuani për 3- 4 minuta derisa të zbuten.Shtoni qengjin e grirë.
 3. Perzijni në hudhër dhe të gjitha erëzat dhe gatuajini për disa minuta më shumë ose derisa aromat të lëshohen.
 4. Shtoni mjaltin dhe kajsitë, shkërmoqeni dhe hidhni mbi 500 ml ujë të vluar ose mjaftueshëm për të mbuluar mishin.
 5. Trazojeni dhe lereni te zijej, vendosni kapakun dhe gatuajeni për 1 orë.
 6. Hiqeni kapakun dhe gatuajeni për 30 minuta të tjera, më pas përzieni në kungull.
 7. Gatuani për 20 - 30 minuta më shumë derisa kungulli të jetë i butë dhe qengji të jetë i butë. Shërbeni së bashku me orizin ose kuskun dhe spërkatni me majdanoze dhe arra pishe, nëse përdorni.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.