Si te pergatisim buk misri

Si te pergatisim buk misri

m.jpg

  • 1 kg miell misri
  • 700ml. ujë
  • 3-4 lug gjelle kos

Menyra si te pergatisim buke misri. Ne drasën e gatimit hedhim miellin e misrit dhe ne mesin e tij  fillojmë  te hedhim ujin e vëluar duke e perzire vazhdimisht me lugë druri deri sa mielli e pij te  gjithe ujin. Kur kjo masë  fillon të  ftohët pak ather fillojmë te mbledhim brumin te  cilin e ngjeshim disa herë  vertikalisht dhe horizontalisht dhe në fund e shtypim duke i dhen formen e bukës. Bukën e ngjeshur  dhe të formuar e vendosim me kujdes në  tepsi të  lyer me vaj dhe e pjekim  afër  1 ore në temperaturë  më të lartë . Kjo është  menyra  e vjeter tradicionale e gatimit të  bukës se misrit e cila kërkon shum kujdes dhe perkushtim.

Advertisement

Advertisement

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.