Si te pergatisim djathe ne shtepi

Si te pergatisim djathe ne shtepi

7777777766.jpg

1.5 litër qumësht

3 lugë gjelle uthull

1 lugë çaji kripë

Në një tenxhere në zjarr mesatar vendosni qumështin për të zierë.

E trazoni vazhdimisht dhe sapo të marrë valë do i shtoni uthullën.

Do të shikoni që qumështi do të prihet.

Vazhdoni ta përzieni vazhdimisht me lugë druri dhe pas 5 minutash e hiqni nga zjarri.

I shtoni kripën, masën kullojeni me napë dhe ngjesheni mirë me dorë. Ajo që ngelet në fund është djathi.

Ruajeni në frigorifer sa të forcohet disi dhe konsumojeni më pas.

Advertisement

Advertisement

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.