Petulla me qepe dhe piper

Brumera 0 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 03, 2020
Petulla me qepe dhe piper
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 1orë 30min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Recete thjeshtë dhe shumë e shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Shperndajme majane ne ujin e ngrohte me nje luge gjelle sheqer.
 2. Perziejme ne nje tas me pas 1 luge gjelle kripe, 1 luge gjelle gjalpe, 1 luge gjelle qumesht pluhur dhe 2 filxhane me miell.
 3. Hedhim ne te vezen dhe ujin me maja.
 4. I perziejme dhe I shtojme me miell nese ka nevoje.E leme te vije rreth 1 ore qe te dyfishoje vellimin.
 5. Shkrijme 4 luge gjalpe ne nje tigan me nje temperature te mesme , me pas shtojme qepet dhe I skuqim derisa te marrin ngjyre rreth 5 min me pas hedhim ne te piperin.
 6. E marrim brumin ne nje siperfaqe te pluhurosur me miell dhe e punojme pak me pas e leme 10 min .
 7. Ne menyre te barabarte shperndajme masen me qevpe ne brume dhe e mbledhim ne forme te rrumbullaket.
 8. I vendosim petullat ne taven e pjekjes dhe e leme rreth 30 min aty para se ti fusim per te pjekur ne temperature 175°C.
 9. Ju befte mire!

Petulla me qepe dhe piper • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 1orë 30min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Recete thjeshtë dhe shumë e shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Shperndajme majane ne ujin e ngrohte me nje luge gjelle sheqer.
 2. Perziejme ne nje tas me pas 1 luge gjelle kripe, 1 luge gjelle gjalpe, 1 luge gjelle qumesht pluhur dhe 2 filxhane me miell.
 3. Hedhim ne te vezen dhe ujin me maja.
 4. I perziejme dhe I shtojme me miell nese ka nevoje.E leme te vije rreth 1 ore qe te dyfishoje vellimin.
 5. Shkrijme 4 luge gjalpe ne nje tigan me nje temperature te mesme , me pas shtojme qepet dhe I skuqim derisa te marrin ngjyre rreth 5 min me pas hedhim ne te piperin.
 6. E marrim brumin ne nje siperfaqe te pluhurosur me miell dhe e punojme pak me pas e leme 10 min .
 7. Ne menyre te barabarte shperndajme masen me qevpe ne brume dhe e mbledhim ne forme te rrumbullaket.
 8. I vendosim petullat ne taven e pjekjes dhe e leme rreth 30 min aty para se ti fusim per te pjekur ne temperature 175°C.
 9. Ju befte mire!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.