Biskota me kakao dhe cokollate te bardhe

Biskota 1708 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Biskota me kakao dhe cokollate te bardhe
 • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Biskota me kakao dhe cokollate te bardhe embelsira te vogla, perfekte per t’u “zhytur” ne nje filxhan me kapucino ose qumesht ne mengjes, ose per kohen e cajit me mikeshat ne nje pasdite clodhese.
Biskota te thjeshta, te shpejta, qe shkrihen ne goje, me shume cokollate, krokante jashte dhe ne te njejten kohe te buta brenda. Te preferuarat e gjithe femijeve, por jo vetem.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ne nje mikser elektrik vendosim miellin, sheqerin pluhur, gjalpin e ftohte te prere ne copa te vogla, pak kripe dhe kakaon.
 2. I perziejme te gjitha derisa masa te homogjenizohet dhe gjalpi te jete reduktuar ne grimca shume te imta.
 3. Shtojme edhe vaniljen dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa sekonda.
 4. E hedhim perberjen e perftuar ne nje tas te madh ose ne tavolinen e punes dhe punojme me dore derisa te formojme nje brum te njetrajteshem.
 5. Hapim me ndihmen e nje okllaie ne tavolinen e lyer me miell nje pete me trashesi rreth 2cm nga e cila nxjerrim biskota me ane te formave te posacme apo me ndihmen e nje maje thike I pjekim biskotat te renditura ne tave te shtruar me leter furre ne furre te parangrohur ne 150°C per 20-25 minuta, apo derisa te mos rezultojne te buta ne siperfaqe.
 6. Nderkohe, shkrijme çokollaten e bardhe ne banjomari ose ne zjarr shume te ulet duke e perziere shpesh.
 7. Ne momentin qe biskotat jane te ftohta, i zbukurojme me çokollaten e bardhe te shkrire te vendosur ne nje xhep pastiçerie ose me ndihmen e nje luge.
 8. I leme per rreth 2 ore derisa çokollata te ngrije serisht dhe i ruajme ne nje ene hermetike per me shume se 3 dite.

Biskota me kakao dhe cokollate te bardhe • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Biskota me kakao dhe cokollate te bardhe embelsira te vogla, perfekte per t’u “zhytur” ne nje filxhan me kapucino ose qumesht ne mengjes, ose per kohen e cajit me mikeshat ne nje pasdite clodhese.
Biskota te thjeshta, te shpejta, qe shkrihen ne goje, me shume cokollate, krokante jashte dhe ne te njejten kohe te buta brenda. Te preferuarat e gjithe femijeve, por jo vetem.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ne nje mikser elektrik vendosim miellin, sheqerin pluhur, gjalpin e ftohte te prere ne copa te vogla, pak kripe dhe kakaon.
 2. I perziejme te gjitha derisa masa te homogjenizohet dhe gjalpi te jete reduktuar ne grimca shume te imta.
 3. Shtojme edhe vaniljen dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa sekonda.
 4. E hedhim perberjen e perftuar ne nje tas te madh ose ne tavolinen e punes dhe punojme me dore derisa te formojme nje brum te njetrajteshem.
 5. Hapim me ndihmen e nje okllaie ne tavolinen e lyer me miell nje pete me trashesi rreth 2cm nga e cila nxjerrim biskota me ane te formave te posacme apo me ndihmen e nje maje thike I pjekim biskotat te renditura ne tave te shtruar me leter furre ne furre te parangrohur ne 150°C per 20-25 minuta, apo derisa te mos rezultojne te buta ne siperfaqe.
 6. Nderkohe, shkrijme çokollaten e bardhe ne banjomari ose ne zjarr shume te ulet duke e perziere shpesh.
 7. Ne momentin qe biskotat jane te ftohta, i zbukurojme me çokollaten e bardhe te shkrire te vendosur ne nje xhep pastiçerie ose me ndihmen e nje luge.
 8. I leme per rreth 2 ore derisa çokollata te ngrije serisht dhe i ruajme ne nje ene hermetike per me shume se 3 dite.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.