Fileto pule e mbushur me perime

Mish pule 2174 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Fileto pule e mbushur me perime
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 50min
 • Koha e gatimit: 1h 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Fileto pule me perime dhe erëza është një pjatë e shijshme. Gjithçka që iu duhet për të përgatitur këtë pjatë janë disa përbërës të thjeshtë që gjenden në çdo kuzhinë dhe pak fantazi..

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Presim holle fileton e pules dhe e rrahim derisa te arrije gjysem cm i shpeshte,pastaj i skartojme parregullsit duke prere tepricat e filetos dhe duke pasur nje filet te rregullt kuadrate,te gjitha skartet do ti marrim dhe do i mixsojme (grijme)derisa te na rezultoje nje paste qe do perdoret per mbushjen e filetos te pules.
 2. Pasi te kemi lare te gjitha perimet do ti presim ne prerjen standarte(brunoaise)kube te vegjel gjysem centimetri dhe me pase do ti zjejme ne uje te valuar per 1 minute dhe do ti ftohim menjeher me pas ne uje me akull.
 3. Pasi te kemi gati filetos e pules,skartot qe do ti kemi mixsuar,dhe perimet flilojme mbushjen e filetit.
 4. Bashkojme skartot dhe perimet duke bere nje lloje brumi qe do ta kemi kriposur mjaftueshem, shtrojme fileton e pules,e kriposim dhe e mbushim me kete pasten qe kemi pregatitur ne precedenc,e rrotullojme rreth vetes derisa te kemi nje fileto uniforme dhe te rregullt ne forme tubi qe do ti mbyllim me film guzhine dhe do ti zjejme per 15 min ne uje te valuar dhe me pase do e kalojme ne tigan me pak vaj derisa te skuqet nga te gjitha anet.
 5. Per petanikun e patates presim holle gjysmat e patateve me trashesi 2 milimetra dhe i leme ne uje rreth 30min qe te humbin amidon, me pas grijme holle rosmarine dhe shkrijme pak gjalpe.
 6. Fillojme montojme petanikun ne nje tepsi te vogel,duke shtruar 1 shtres patatesh duke e sperkatur me pak gjalpe,rosmarin ,krip dhe piper.
 7. Vazhdojme te njejtin menyre, derisa te mbarojme te gjitha patatet qe kemi prere, ne funde pasi e kemi montuar e pjekim ne furre te nxehte 170°Cper 40 min.
 8. Per variantin 2:
 9. Zjejme patatet per rreth 50 min pa i qeruar,pasi te jene zbutur i qerojme nga lekura dhe i shtypim mire me pirun derisa te paraqitet si nje pure.Per 500 gr pure patate peshojme 150 gr miell dhe 50 gr niseshte dhe i bashkojme te gjitha bashke duke zene nje brume patateje.
 10. Formojme topa te vegjel 15 gr dhe i kalojme mbi kurrizin e pirunet duke i lene formen e tije siper, me pas i zjejme per 3 min dhe i ftohim ne uje me akull, i mbarojme me skuqjen ne tigan me pak vaj.
 11. Per barbunin dhe spinaqin nevojite vetem pak vaje dhe 1 thelpije hurdher ku me pas do ti skuqim pak dhe me nje temperature te lart ne menyre qe te ngelen sa me natyrale dhe pa humbje ushqimore duke konsideruar se jane shume delikate.

Fileto pule e mbushur me perime • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 50min
 • Koha e gatimit: 1h 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Fileto pule me perime dhe erëza është një pjatë e shijshme. Gjithçka që iu duhet për të përgatitur këtë pjatë janë disa përbërës të thjeshtë që gjenden në çdo kuzhinë dhe pak fantazi..

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Presim holle fileton e pules dhe e rrahim derisa te arrije gjysem cm i shpeshte,pastaj i skartojme parregullsit duke prere tepricat e filetos dhe duke pasur nje filet te rregullt kuadrate,te gjitha skartet do ti marrim dhe do i mixsojme (grijme)derisa te na rezultoje nje paste qe do perdoret per mbushjen e filetos te pules.
 2. Pasi te kemi lare te gjitha perimet do ti presim ne prerjen standarte(brunoaise)kube te vegjel gjysem centimetri dhe me pase do ti zjejme ne uje te valuar per 1 minute dhe do ti ftohim menjeher me pas ne uje me akull.
 3. Pasi te kemi gati filetos e pules,skartot qe do ti kemi mixsuar,dhe perimet flilojme mbushjen e filetit.
 4. Bashkojme skartot dhe perimet duke bere nje lloje brumi qe do ta kemi kriposur mjaftueshem, shtrojme fileton e pules,e kriposim dhe e mbushim me kete pasten qe kemi pregatitur ne precedenc,e rrotullojme rreth vetes derisa te kemi nje fileto uniforme dhe te rregullt ne forme tubi qe do ti mbyllim me film guzhine dhe do ti zjejme per 15 min ne uje te valuar dhe me pase do e kalojme ne tigan me pak vaj derisa te skuqet nga te gjitha anet.
 5. Per petanikun e patates presim holle gjysmat e patateve me trashesi 2 milimetra dhe i leme ne uje rreth 30min qe te humbin amidon, me pas grijme holle rosmarine dhe shkrijme pak gjalpe.
 6. Fillojme montojme petanikun ne nje tepsi te vogel,duke shtruar 1 shtres patatesh duke e sperkatur me pak gjalpe,rosmarin ,krip dhe piper.
 7. Vazhdojme te njejtin menyre, derisa te mbarojme te gjitha patatet qe kemi prere, ne funde pasi e kemi montuar e pjekim ne furre te nxehte 170°Cper 40 min.
 8. Per variantin 2:
 9. Zjejme patatet per rreth 50 min pa i qeruar,pasi te jene zbutur i qerojme nga lekura dhe i shtypim mire me pirun derisa te paraqitet si nje pure.Per 500 gr pure patate peshojme 150 gr miell dhe 50 gr niseshte dhe i bashkojme te gjitha bashke duke zene nje brume patateje.
 10. Formojme topa te vegjel 15 gr dhe i kalojme mbi kurrizin e pirunet duke i lene formen e tije siper, me pas i zjejme per 3 min dhe i ftohim ne uje me akull, i mbarojme me skuqjen ne tigan me pak vaj.
 11. Per barbunin dhe spinaqin nevojite vetem pak vaje dhe 1 thelpije hurdher ku me pas do ti skuqim pak dhe me nje temperature te lart ne menyre qe te ngelen sa me natyrale dhe pa humbje ushqimore duke konsideruar se jane shume delikate.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.