Krahë pule të pjekura me fara susami

Mish pule 1696 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 17, 2020
Krahë pule të pjekura me fara susami
 • Serviret për (persona): 8 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Për këtë recetë, jam gati kurdoherë!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. Merrni një tavë dhe vendosni në të një letër kuzhine.
 2. Lani dhe thani më pas krahët e pulës.
 3. I kaloni në një enë dhe i shtoni sipër vajin, kripën dhe ½ e specit të kuq pluhur. I përzieni mirë.
 4. I fusni në furrë të piqen derisa të bëhen disi krokante për 30-35 minuta. Ndërkohë që ato piqen, ju përgatisni salcën.
 5. Në një tas të vogël përzieni sheqerin kaf, lëngun e limës, specin e kuq pluhur që mbeti dhe hudhrat.
 6. Masën e vendosni në zjarr mesatar dhe e përzieni vazhdimisht për gati 15 minuta.
 7. Në fund e hiqni nga zjarri, i shtoni menjëherë vajin e susamit dhe gjalpin. I përzieni mirë me lugë.
 8. I nxirrni krahët nga furra dhe i vendosni në një tas të madh.
 9. I shtoni sipër salcën që përgatitët dhe farat e susamit. I përzieni mirë.
 10. Shërbejeni menjëherë!

Krahë pule të pjekura me fara susami • Serviret për (persona): 8 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Për këtë recetë, jam gati kurdoherë!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. Merrni një tavë dhe vendosni në të një letër kuzhine.
 2. Lani dhe thani më pas krahët e pulës.
 3. I kaloni në një enë dhe i shtoni sipër vajin, kripën dhe ½ e specit të kuq pluhur. I përzieni mirë.
 4. I fusni në furrë të piqen derisa të bëhen disi krokante për 30-35 minuta. Ndërkohë që ato piqen, ju përgatisni salcën.
 5. Në një tas të vogël përzieni sheqerin kaf, lëngun e limës, specin e kuq pluhur që mbeti dhe hudhrat.
 6. Masën e vendosni në zjarr mesatar dhe e përzieni vazhdimisht për gati 15 minuta.
 7. Në fund e hiqni nga zjarri, i shtoni menjëherë vajin e susamit dhe gjalpin. I përzieni mirë me lugë.
 8. I nxirrni krahët nga furra dhe i vendosni në një tas të madh.
 9. I shtoni sipër salcën që përgatitët dhe farat e susamit. I përzieni mirë.
 10. Shërbejeni menjëherë!

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.