Lakror me hithra

Byrek 1898 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 28, 2020
Lakror me hithra
 • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Lakrori me hithra është padyshim ndër gatimet më speciale në kuzhinën shqiptare.Një recetë që mahnit çdo person që provon kuzhinën tradicionale.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Hithrat i lajmë mirë me ujë të ftohtë, i shtypim pak duke i mbështjellë me një pecetë që të mos na djegin, i grijmë hollë, i ziejmë e i kullojmë dhe i kaurdisim pak me vaj.
 2. Pasi i heqim nga zjarri i hedhim gjizë, qumësht, vezë, kripë, nenexhik.
 3. Në një tenxhere hedhim miellin e misrit të situr dhe me ujë të vakët, yndyrë e kripë dhe zëmë një brumë me trashësi mesatare.
 4. E shtrojmë brumin në tepsi të lyer me yndyrë dhe sipër i hedhim hithrat e përgatitura.
 5. Mbi to hedhim me dorë një shtresë mielli, të cilin e lagim me ujë, e spërkasim me yndyrë dhe e pjekim në furrë me 220 gradë Celsius rreth gjysmë ore.
 6. Ju bëftë mir!.

Lakror me hithra • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Lakrori me hithra është padyshim ndër gatimet më speciale në kuzhinën shqiptare.Një recetë që mahnit çdo person që provon kuzhinën tradicionale.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Hithrat i lajmë mirë me ujë të ftohtë, i shtypim pak duke i mbështjellë me një pecetë që të mos na djegin, i grijmë hollë, i ziejmë e i kullojmë dhe i kaurdisim pak me vaj.
 2. Pasi i heqim nga zjarri i hedhim gjizë, qumësht, vezë, kripë, nenexhik.
 3. Në një tenxhere hedhim miellin e misrit të situr dhe me ujë të vakët, yndyrë e kripë dhe zëmë një brumë me trashësi mesatare.
 4. E shtrojmë brumin në tepsi të lyer me yndyrë dhe sipër i hedhim hithrat e përgatitura.
 5. Mbi to hedhim me dorë një shtresë mielli, të cilin e lagim me ujë, e spërkasim me yndyrë dhe e pjekim në furrë me 220 gradë Celsius rreth gjysmë ore.
 6. Ju bëftë mir!.

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.