Mëlçi pule me salcë pikante

Mish pule 1346 Përditësimi i fundit: Apr 20, 2020 Krijuar: Apr 20, 2020
Mëlçi pule me salcë pikante
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 5min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Mëlçi pule me salcë pikante, recetë shum e thjeshtë por shum shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Shkrini gjalpin në një tigan, pastaj hidhni qepën e grirë hollë deri sat ë marrë ngjyrë të artë, të verdhë.
 2. Shtoni mëlçitë e prera në copa dhe skuqini aq kohë derisa të ndryshojnë ngjyrë.
 3. Mëlçitë e skuqura lyjini në miell, duke shtuar trumzën, mëlmesat dhe mustardën.
 4. Sipër hidhni pak verë dhe ujë, sa për ta përfituar salcën me dendësinë e dëshiruar, duke e lënë të ziejë edhe 3 minuta të tjera.
 5. Menjëherë pas përfundimit të këtij procesi, shtojmë kosin, kripën dhe piperin.
 6. Mëlçitë në salcë, i shërbejmë të shoqëruara me patate të ziera ose pure patateje.
 7. Në fund shtoni dhe pak kripë e piper për shije!

Mëlçi pule me salcë pikante • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 5min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Mëlçi pule me salcë pikante, recetë shum e thjeshtë por shum shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Shkrini gjalpin në një tigan, pastaj hidhni qepën e grirë hollë deri sat ë marrë ngjyrë të artë, të verdhë.
 2. Shtoni mëlçitë e prera në copa dhe skuqini aq kohë derisa të ndryshojnë ngjyrë.
 3. Mëlçitë e skuqura lyjini në miell, duke shtuar trumzën, mëlmesat dhe mustardën.
 4. Sipër hidhni pak verë dhe ujë, sa për ta përfituar salcën me dendësinë e dëshiruar, duke e lënë të ziejë edhe 3 minuta të tjera.
 5. Menjëherë pas përfundimit të këtij procesi, shtojmë kosin, kripën dhe piperin.
 6. Mëlçitë në salcë, i shërbejmë të shoqëruara me patate të ziera ose pure patateje.
 7. Në fund shtoni dhe pak kripë e piper për shije!

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.