Omletë e mbushur

Vegjetariane 596 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 20, 2020
Omletë e mbushur
 • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Omletë e mbushur shume e lehte dhe e shijshme per nje mengjes te shendetshem.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Kullojmë majat e shpargullit dhe kërpudhat,në qoftë se janë të mëdha i ndajmë në copa të vogla. Skuqim bizelet dhe fasulet.
 2. Presim proshutën e zier në copa.
 3. Në një tigan të vogël shkrijmë gjalpin, e bashkojmë me miellin dhe shtojmë lëngun e mishit të nxehtë.
 4. Hedhim verën e bardhë, kripën e piperin.
 5. Shtojmë në tigan edhe përzierjen e perimeve dhe proshutën dhe i nxehim së bashku. I mbajmë të nxehta.
 6. Përgatisim omëletën duke tundur vezët në të cilat hedhim, gjithnjë duke i tundur, kripën dhe pak e nga pak miellin.
 7. Shkrijmë gjalpin në një tigan të madh, shtojmë vezët duke krijuar një sipërfaqe të njëtrajtshme. Vëmë kapakun dhe e lëmë të trashet për 5 min., pastaj heqim kapakun dhe fusim tiganin në furrën e nxehur më përpara në pozicionin grill (ose pjesa e sipërme e furrës), në mënyrë që të mpikset edhe krahu tjetër.
 8. Vendosim gjysmën e omëletës në një pjatë dhe e mbushim me perimet e përgatitura, e mbulojmë me gjysmën tjetër dhe e zbukurojmë me majdanoz të prerë hollë.
 9. E shërbejmë menjëherë.

Omletë e mbushur • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Omletë e mbushur shume e lehte dhe e shijshme per nje mengjes te shendetshem.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Kullojmë majat e shpargullit dhe kërpudhat,në qoftë se janë të mëdha i ndajmë në copa të vogla. Skuqim bizelet dhe fasulet.
 2. Presim proshutën e zier në copa.
 3. Në një tigan të vogël shkrijmë gjalpin, e bashkojmë me miellin dhe shtojmë lëngun e mishit të nxehtë.
 4. Hedhim verën e bardhë, kripën e piperin.
 5. Shtojmë në tigan edhe përzierjen e perimeve dhe proshutën dhe i nxehim së bashku. I mbajmë të nxehta.
 6. Përgatisim omëletën duke tundur vezët në të cilat hedhim, gjithnjë duke i tundur, kripën dhe pak e nga pak miellin.
 7. Shkrijmë gjalpin në një tigan të madh, shtojmë vezët duke krijuar një sipërfaqe të njëtrajtshme. Vëmë kapakun dhe e lëmë të trashet për 5 min., pastaj heqim kapakun dhe fusim tiganin në furrën e nxehur më përpara në pozicionin grill (ose pjesa e sipërme e furrës), në mënyrë që të mpikset edhe krahu tjetër.
 8. Vendosim gjysmën e omëletës në një pjatë dhe e mbushim me perimet e përgatitura, e mbulojmë me gjysmën tjetër dhe e zbukurojmë me majdanoz të prerë hollë.
 9. E shërbejmë menjëherë.

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.