Pulë e mbushur

Mish pule 1600 Përditësimi i fundit: May 05, 2020 Krijuar: May 05, 2020
Pulë e mbushur
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 45min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Një recetë e lehtë për të gjitha amvisat e reja në kuzhinë. Provojeni!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pulën ziejeni në ujë të bollshëm me kripë.
 2. Qepën skuqeni në vaj derisa të zbutet.
 3. Pastaj, te qepë shtoni orizin e skuqini të gjitha bashkë për 3-4 minuta në temperaturë të ulët
 4. Orizin e skuqur zbrazeni në një tavë furre, shtojani lëngun e pulës. Tavën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë derisa të shterojë i gjithë lëngu. (afro 25 minuta)
 5. Më pas, orizin largojeni nga furra, shtoni rrushin e arrat,me këtë masë mbusheni pulën e zier.
 6. Rregullojeni me kripë e piper.
 7. Pulën e mbushur vendoseni në furrën e nxehtë dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 10-15 minuta të tjera ose derisa të marrë një ngjyrë të kuqërremtë.
 8. Ju bëftë mir.

Pulë e mbushur • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 45min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Një recetë e lehtë për të gjitha amvisat e reja në kuzhinë. Provojeni!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pulën ziejeni në ujë të bollshëm me kripë.
 2. Qepën skuqeni në vaj derisa të zbutet.
 3. Pastaj, te qepë shtoni orizin e skuqini të gjitha bashkë për 3-4 minuta në temperaturë të ulët
 4. Orizin e skuqur zbrazeni në një tavë furre, shtojani lëngun e pulës. Tavën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë derisa të shterojë i gjithë lëngu. (afro 25 minuta)
 5. Më pas, orizin largojeni nga furra, shtoni rrushin e arrat,me këtë masë mbusheni pulën e zier.
 6. Rregullojeni me kripë e piper.
 7. Pulën e mbushur vendoseni në furrën e nxehtë dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 10-15 minuta të tjera ose derisa të marrë një ngjyrë të kuqërremtë.
 8. Ju bëftë mir.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.