Pulë me arra

Mish pule 1284 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 20, 2020
Pulë me arra
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kjo recetë tradicionale sjell një mënyrë të thjeshtë për të gatuar pulën.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pula e pastruar dhe e larë pritet në thela.
 2. Vendoset në tenxhere, hidhet ujë i vluar aq sa të mbulohen thelat, shtohet pak kripë, piper i zi dhe zihet në zjarr të ngadalshëm derisa të bëhet gati.
 3. Në një tenxhere me gjalpë skuqet mielli, shtohet lëngu i pulës duke e përzier mirë që të mos krijohen kokrra dhe lihet të ziejë për 2-3 minuta derisa lëngu të trashet.
 4. Pastaj hiqet nga zjarri dhe përzihet me arra të shtypura.
 5. Salca rregullohet me hudhra të shtypura, uthull, kripë, piper të zi e thelpinj arre dhe mbahet në vend të ngrohtë, por pa marrë valë.
 6. Gjatë servirjes në pjatë vendoset pula e cila mbulohet me salcën e përgatitur.
 7. Kjo lloj pule zakonisht sherbehet pa garniturë.
 8. Ju befte mire!.

Pulë me arra • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kjo recetë tradicionale sjell një mënyrë të thjeshtë për të gatuar pulën.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pula e pastruar dhe e larë pritet në thela.
 2. Vendoset në tenxhere, hidhet ujë i vluar aq sa të mbulohen thelat, shtohet pak kripë, piper i zi dhe zihet në zjarr të ngadalshëm derisa të bëhet gati.
 3. Në një tenxhere me gjalpë skuqet mielli, shtohet lëngu i pulës duke e përzier mirë që të mos krijohen kokrra dhe lihet të ziejë për 2-3 minuta derisa lëngu të trashet.
 4. Pastaj hiqet nga zjarri dhe përzihet me arra të shtypura.
 5. Salca rregullohet me hudhra të shtypura, uthull, kripë, piper të zi e thelpinj arre dhe mbahet në vend të ngrohtë, por pa marrë valë.
 6. Gjatë servirjes në pjatë vendoset pula e cila mbulohet me salcën e përgatitur.
 7. Kjo lloj pule zakonisht sherbehet pa garniturë.
 8. Ju befte mire!.

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.