Tave me kerpudha e mish vici

Mish viçi 3829 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Tave me kerpudha e mish vici
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Mishi e viçit i gatuar ne kete menyre eshte aq i shijshm dhe i bute sa te shkrine ne goje! Salca e kerpudhave i jep nje shije te pakrahasueshme, ndersa pana i jep te gjithe kremozitetin per te cilen kjo recete ka nevoje.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Mishi,se bashku me qepen,karroten e hudhrat kavurdisen se bashku ne nje tenxnere,ndrkohe kerpudhat vendosen ne nje tave,sperkaten me pak gjalpe e piper te zi e vendosen ne furren e paranxehur ne temp 180 grade,ku lihen per 20-30 min.
 2. Pasi nga perberesit e tenxheres te kete avulluar pjesa me e madhe e lengut,shtohet gota e veres,perzihet e lihet pak,pastaj kullojme nga tava lengun qe kane leshuar kerpudhat dhe ja shtojme mishit dhe e leme te zjehet deri sa te jete gati e te kete mbetur me sa me pak leng.
 3. Pasi mishi te jete gati,shtojme kripen e piperin e e hedhim ne taven ku jane kerpudhat,duke shtuar beikon,djathin kackavall,majdanosin,si dhe panen me salcen e kosit.
 4. I perziejme mire te gjithe perberesit dhe vendisim taven ne furren e paranxehur ne tenp.180 grade dhe lihen per rreth 20 min.sa te lidhet shija e perberesve.

Tave me kerpudha e mish vici • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Mishi e viçit i gatuar ne kete menyre eshte aq i shijshm dhe i bute sa te shkrine ne goje! Salca e kerpudhave i jep nje shije te pakrahasueshme, ndersa pana i jep te gjithe kremozitetin per te cilen kjo recete ka nevoje.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Mishi,se bashku me qepen,karroten e hudhrat kavurdisen se bashku ne nje tenxnere,ndrkohe kerpudhat vendosen ne nje tave,sperkaten me pak gjalpe e piper te zi e vendosen ne furren e paranxehur ne temp 180 grade,ku lihen per 20-30 min.
 2. Pasi nga perberesit e tenxheres te kete avulluar pjesa me e madhe e lengut,shtohet gota e veres,perzihet e lihet pak,pastaj kullojme nga tava lengun qe kane leshuar kerpudhat dhe ja shtojme mishit dhe e leme te zjehet deri sa te jete gati e te kete mbetur me sa me pak leng.
 3. Pasi mishi te jete gati,shtojme kripen e piperin e e hedhim ne taven ku jane kerpudhat,duke shtuar beikon,djathin kackavall,majdanosin,si dhe panen me salcen e kosit.
 4. I perziejme mire te gjithe perberesit dhe vendisim taven ne furren e paranxehur ne tenp.180 grade dhe lihen per rreth 20 min.sa te lidhet shija e perberesve.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.