Bukë me banane

Buke 767 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 26, 2020
Bukë me banane
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 25min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Një bukë e shëndetshme dhe që mund të konsumohet shumë mirë në çdo vakt.Provoni ta gatuani për të provuar shijen e saj të mrekullueshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Bananet kulloni dhe shtoni lëng limoni.
 2. Miellin përzieni me kakaon, sodën e
 3. bukes dhe pluhurin e ëmbëlsirave.
 4. Gjalpin shkrijeni dhe lëreni që të ftohet pak.
 5. Vezët rrihni me sheqer derisa të shkumbëzohen, shtoni bananen dhe duke e rrahur vazhdimisht shtoni gjalpin e përbërësit e tjerë.
 6. Të gjithë përbërësit bashkoini mirë që të përftohet masë kompakte.
 7. Në fund shtoni arrat e grira dhe kumbullat e thara, përzieni dhe përmbajtjen hidheni ne nje tepsi për bukë, të mbështjellë me letër për pjekje.
 8. Perhapeni në mënyrë të barabartë përbërjen dhe piqeni në furrë të nxehur në 180 gradë Celsius rreth 30 minuta.
 9. Buka e pjekur nxirret nga furra dhe lihet që të ftohet.
 10. Pastaj, nxirreni nga tepsia dhe lëreni në sipërfaqe prej rrjete që të ftohet plotësisht, dhe pastaj shërbejeni.
 11. Ju befte mire!

Bukë me banane • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 25min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Një bukë e shëndetshme dhe që mund të konsumohet shumë mirë në çdo vakt.Provoni ta gatuani për të provuar shijen e saj të mrekullueshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Bananet kulloni dhe shtoni lëng limoni.
 2. Miellin përzieni me kakaon, sodën e
 3. bukes dhe pluhurin e ëmbëlsirave.
 4. Gjalpin shkrijeni dhe lëreni që të ftohet pak.
 5. Vezët rrihni me sheqer derisa të shkumbëzohen, shtoni bananen dhe duke e rrahur vazhdimisht shtoni gjalpin e përbërësit e tjerë.
 6. Të gjithë përbërësit bashkoini mirë që të përftohet masë kompakte.
 7. Në fund shtoni arrat e grira dhe kumbullat e thara, përzieni dhe përmbajtjen hidheni ne nje tepsi për bukë, të mbështjellë me letër për pjekje.
 8. Perhapeni në mënyrë të barabartë përbërjen dhe piqeni në furrë të nxehur në 180 gradë Celsius rreth 30 minuta.
 9. Buka e pjekur nxirret nga furra dhe lihet që të ftohet.
 10. Pastaj, nxirreni nga tepsia dhe lëreni në sipërfaqe prej rrjete që të ftohet plotësisht, dhe pastaj shërbejeni.
 11. Ju befte mire!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.