Bukë me kungulleshka dhe limon

Buke 650 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 17, 2020
Bukë me kungulleshka dhe limon
 • Serviret për (persona): 12 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 45min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Ideale për të gjithë familjen.Hidhi një sy recetës dhe futju punës për ta përgatitur, se s'do të pendohesh!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë celsius.
 2. Në një tas të madh bashkoni miellin, kripën, pluhurin pjekës dhe sodën. I përzieni mirë.
 3. Në një tas tjetër bashkoni vajin, lëkurën dhe lëngun e limonit, vezët dhe trazojini vazhdimisht.
 4. Tani i bashkoni të dy masat bashkë, duke i shtuar edhe kungulleshkat.
 5. I përzieni mirë me një mikser elektrik dhe shtrojeni masën në një tavë me madhësi mesatare (mundësisht përsëgjati).
 6. E fusni tavën në furrë për 40-45 minuta.
 7. Ndërkohë do të përgatisni salcën e shijshme, që shtohet sipër bukës.
 8. Për këtë mjafton të bashkoni të gjithë përbërësit e saj që janë specifikuar në recetë dhe t’i përzieni mirë.
 9. Sapo ta nxirrni bukën nga furra i shtoni sipër, salcën me limon. Kur të ftohet disi, filloni e prisni në feta të holla me ndihmën e një thike.
 10. Ju bëftë mirë!

Bukë me kungulleshka dhe limon • Serviret për (persona): 12 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 45min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Ideale për të gjithë familjen.Hidhi një sy recetës dhe futju punës për ta përgatitur, se s'do të pendohesh!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë celsius.
 2. Në një tas të madh bashkoni miellin, kripën, pluhurin pjekës dhe sodën. I përzieni mirë.
 3. Në një tas tjetër bashkoni vajin, lëkurën dhe lëngun e limonit, vezët dhe trazojini vazhdimisht.
 4. Tani i bashkoni të dy masat bashkë, duke i shtuar edhe kungulleshkat.
 5. I përzieni mirë me një mikser elektrik dhe shtrojeni masën në një tavë me madhësi mesatare (mundësisht përsëgjati).
 6. E fusni tavën në furrë për 40-45 minuta.
 7. Ndërkohë do të përgatisni salcën e shijshme, që shtohet sipër bukës.
 8. Për këtë mjafton të bashkoni të gjithë përbërësit e saj që janë specifikuar në recetë dhe t’i përzieni mirë.
 9. Sapo ta nxirrni bukën nga furra i shtoni sipër, salcën me limon. Kur të ftohet disi, filloni e prisni në feta të holla me ndihmën e një thike.
 10. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.