Amareta

Biskota 1599 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 20, 2020
Amareta
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Amaretat me te shijshme qe keni provuar.I pergatisni shum lehte ne pak minuta per te gjithe familjen.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pasi t’i kemi hequr lëvozhgat, i hedhim bajamet për pak sekonda në ujë të vluar dhe pastaj i qërojmë.
 2. I grijmë hollë mundësisht në havan (ose grirëse elektrike) me pak sheqer, derisa të shndërrohen pothuajse në miell.
 3. Rrahim të bardhat e vezëve në formë bore, shtojmë sheqerin dhe bajamet me lëkurën e limonit (pa pjesën e bardhë) të grirë hollë.
 4. Pasi t’i kemi përzier mirë, krijojmë disa topa të shtypur të cilët i vendosim në një tavë të lyer me gjalpë dhe të pluhurosur me miell. I fusim në furrë në temperaturën rreth 100°C dhe i pjekim për rreth 20 min.
 5. I heqim nga furra porsa të marrin ngjyrë.

Amareta • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Amaretat me te shijshme qe keni provuar.I pergatisni shum lehte ne pak minuta per te gjithe familjen.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pasi t’i kemi hequr lëvozhgat, i hedhim bajamet për pak sekonda në ujë të vluar dhe pastaj i qërojmë.
 2. I grijmë hollë mundësisht në havan (ose grirëse elektrike) me pak sheqer, derisa të shndërrohen pothuajse në miell.
 3. Rrahim të bardhat e vezëve në formë bore, shtojmë sheqerin dhe bajamet me lëkurën e limonit (pa pjesën e bardhë) të grirë hollë.
 4. Pasi t’i kemi përzier mirë, krijojmë disa topa të shtypur të cilët i vendosim në një tavë të lyer me gjalpë dhe të pluhurosur me miell. I fusim në furrë në temperaturën rreth 100°C dhe i pjekim për rreth 20 min.
 5. I heqim nga furra porsa të marrin ngjyrë.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.