Akullore me mollë e kanellë

Akullore 1190 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 05, 2020
Akullore me mollë e kanellë
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 20min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Akulloret jane me te pelqyerat nga te gjithë, povojini ti beni vetë në shtëpi.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Lani mollët, i qëroni dhe i prisni në feta-feta.
 2. I vendosni në një tenxhere me 6 lugë gjelle sheqer dhe i lini për pak minuta në zjarr, derisa mollët të karamelizohen tërësisht. I përzieni vazhdimisht.
 3. Nga fundi i shtoni një gotë ujë.
 4. Pasi të jenë tretur tërësisht, i lini të ftohen pak.
 5. I kaloni në një blender dhe i bëni tërësisht pure.
 6. Në një tigan të nxehur shtoni niseshtenë, qumështin dhe sapo të marrë një valë shtoni masën me mollë.
 7. Sapo ta shikoni që masa trashet, e hiqni.
 8. E vendosni akulloren në një tas me kapak dhe e fusni në frigorifer për të qendruar gjatë gjithë natës.
 9. Të nesërmen e shërbeni akulloren nëpër gota dhe i shtoni sipër pak kanellë pluhur.
 10. Shërbejeni anash me disa feta mollë. Shijojeni!

Akullore me mollë e kanellë • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 20min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Akulloret jane me te pelqyerat nga te gjithë, povojini ti beni vetë në shtëpi.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Lani mollët, i qëroni dhe i prisni në feta-feta.
 2. I vendosni në një tenxhere me 6 lugë gjelle sheqer dhe i lini për pak minuta në zjarr, derisa mollët të karamelizohen tërësisht. I përzieni vazhdimisht.
 3. Nga fundi i shtoni një gotë ujë.
 4. Pasi të jenë tretur tërësisht, i lini të ftohen pak.
 5. I kaloni në një blender dhe i bëni tërësisht pure.
 6. Në një tigan të nxehur shtoni niseshtenë, qumështin dhe sapo të marrë një valë shtoni masën me mollë.
 7. Sapo ta shikoni që masa trashet, e hiqni.
 8. E vendosni akulloren në një tas me kapak dhe e fusni në frigorifer për të qendruar gjatë gjithë natës.
 9. Të nesërmen e shërbeni akulloren nëpër gota dhe i shtoni sipër pak kanellë pluhur.
 10. Shërbejeni anash me disa feta mollë. Shijojeni!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.