Risotto me limon dhe bizele

Rizoto 1417 Përditësimi i fundit: Aug 21, 2022 Krijuar: Aug 21, 2022
Risotto me limon dhe bizele
 • Serviret për (persona): 2 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 25 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Recet e thjeshtë për një vaktë të shëndetshmë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni një tenxhere të madhe në nxehtësi mesatare, më pas skuqeni orizin, duke e përzier vazhdimisht, për 1 min.
 2. Shtoni 1 garuzhde lëng të nxehtë dhe përzieni derisa të përthithet. Ulni nxehtësinë.
 3. Shtoni pjesën tjetër të lëngut, nga një garuzhde, derisa orizi të jetë gati gati dhe lëngu të përthithet, rreth 20 minuta.
 4. Hidhni bizelet duke i zier për 3-5 minuta, më pas hiqeni tiganin nga zjarri.
 5. Shtoni djathin, lëngun e limonit dhe erëzat, më pas përzieni.
 6. Shpërndani me lëkurën e limonit, më pas shërbejeni menjëherë, me parmigiano të grirë ekstra.
 7. Ju bëftë mirë!

Risotto me limon dhe bizele • Serviret për (persona): 2 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 25 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Recet e thjeshtë për një vaktë të shëndetshmë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni një tenxhere të madhe në nxehtësi mesatare, më pas skuqeni orizin, duke e përzier vazhdimisht, për 1 min.
 2. Shtoni 1 garuzhde lëng të nxehtë dhe përzieni derisa të përthithet. Ulni nxehtësinë.
 3. Shtoni pjesën tjetër të lëngut, nga një garuzhde, derisa orizi të jetë gati gati dhe lëngu të përthithet, rreth 20 minuta.
 4. Hidhni bizelet duke i zier për 3-5 minuta, më pas hiqeni tiganin nga zjarri.
 5. Shtoni djathin, lëngun e limonit dhe erëzat, më pas përzieni.
 6. Shpërndani me lëkurën e limonit, më pas shërbejeni menjëherë, me parmigiano të grirë ekstra.
 7. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.