Biskota akullore

Akullore 964 Përditësimi i fundit: Apr 22, 2020 Krijuar: Apr 22, 2020
Biskota akullore
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: -
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Kjo akulore është ideale për ditët e nxehta të verës. A do ta provoni edhe ju?

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Hedhim panën në një enë të ftohtë dhe e rrahim me makinerinë elektrik për gati 10 minuta. Me pas e vendosim në frigorifer.
 2. Sheqerin dhe vezët i rrahim me rrahësin elektrik në një enë tjetër për gati 15 minuta, derisa Masa shkumohet. I bashkojmë të dyja masat, panën e rrahur me vezët duke i përzier ngadalë me ndihmën e të një luge. Masën e vendosim në frigorifer për disa minuta.
 3. Masën e ndajmë në dy pjesë. Në një pjesë hedhim pak esencë vanilje, ndërsa në tjetrën hedhim manaferrat dhe e trazojmë.
 4. Në një tavë shtrojmë radhë gjysmat e biskotave. Sipër hedhim akulloren e përgatitur. Do të kemi parasysh që në gjysmën e rreshtave të
 5. vendosim masën me ngjyrë dhe në gjysmën tjetër masën e bardhë me vanilje.
 6. E hapim mirë masën dhe sipër vendosim biskotat njëra pas tjetrës. Tavës sipër i vendosim leter kuzhine dhe e futim në frigorifer për 3-4 orë.
 7. Biskota akullore pothuajse janë gati. Mjafton t'i ndajmë nga njëra-tjetra dhe t'i shërbejmë.
 8. Ju bëftë mir!

Biskota akullore • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: -
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Kjo akulore është ideale për ditët e nxehta të verës. A do ta provoni edhe ju?

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Hedhim panën në një enë të ftohtë dhe e rrahim me makinerinë elektrik për gati 10 minuta. Me pas e vendosim në frigorifer.
 2. Sheqerin dhe vezët i rrahim me rrahësin elektrik në një enë tjetër për gati 15 minuta, derisa Masa shkumohet. I bashkojmë të dyja masat, panën e rrahur me vezët duke i përzier ngadalë me ndihmën e të një luge. Masën e vendosim në frigorifer për disa minuta.
 3. Masën e ndajmë në dy pjesë. Në një pjesë hedhim pak esencë vanilje, ndërsa në tjetrën hedhim manaferrat dhe e trazojmë.
 4. Në një tavë shtrojmë radhë gjysmat e biskotave. Sipër hedhim akulloren e përgatitur. Do të kemi parasysh që në gjysmën e rreshtave të
 5. vendosim masën me ngjyrë dhe në gjysmën tjetër masën e bardhë me vanilje.
 6. E hapim mirë masën dhe sipër vendosim biskotat njëra pas tjetrës. Tavës sipër i vendosim leter kuzhine dhe e futim në frigorifer për 3-4 orë.
 7. Biskota akullore pothuajse janë gati. Mjafton t'i ndajmë nga njëra-tjetra dhe t'i shërbejmë.
 8. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.