Akullore shtëpie me mjedra

Akullore 1417 Përditësimi i fundit: May 18, 2020 Krijuar: May 18, 2020
Akullore shtëpie me mjedra
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Keni provuar ndonjëherë akullore me mjedra? Nëse jo, tani është koha ta përgatisni vetë me recetën më të thjeshtë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tigan në zjarr mesatar përzieni mjedrat me shurupin e panjës. I trazoni vazhdimisht derisa mjedrat të treten plotësisht.
 2. Pasi të jenë gati, e hiqni masën nga zjarri dhe e kaloni në një tas.
 3. Pasi të jetë ftohur pak, e kaloni në blender dhe e përzieni për disa sekonda, derisa masa të bëhet homogjene. I shtoni edhe lëngun e limonit.
 4. Tani e ndani masën nëpër format specifike për akullore, ose nëse nuk keni të tilla përdorni disa gota plastike.
 5. Këto të fundit do ju ndihmojnë që kur t’i nxirrni nga ngrirja, t’i çani dhe t’i shijoni siç duhet.
 6. Akulloret me mjedra i lini në ngrirje gjatë gjithë natës.
 7. Ndajeni recetën edhe me miqtë tuaj!
 8. Ju bëftë mir!.

Akullore shtëpie me mjedra • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Keni provuar ndonjëherë akullore me mjedra? Nëse jo, tani është koha ta përgatisni vetë me recetën më të thjeshtë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tigan në zjarr mesatar përzieni mjedrat me shurupin e panjës. I trazoni vazhdimisht derisa mjedrat të treten plotësisht.
 2. Pasi të jenë gati, e hiqni masën nga zjarri dhe e kaloni në një tas.
 3. Pasi të jetë ftohur pak, e kaloni në blender dhe e përzieni për disa sekonda, derisa masa të bëhet homogjene. I shtoni edhe lëngun e limonit.
 4. Tani e ndani masën nëpër format specifike për akullore, ose nëse nuk keni të tilla përdorni disa gota plastike.
 5. Këto të fundit do ju ndihmojnë që kur t’i nxirrni nga ngrirja, t’i çani dhe t’i shijoni siç duhet.
 6. Akulloret me mjedra i lini në ngrirje gjatë gjithë natës.
 7. Ndajeni recetën edhe me miqtë tuaj!
 8. Ju bëftë mir!.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.