Pica capricciosa

Pizza 1221 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 21, 2020
Pica capricciosa
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Pica Capricciosa është një bombë autentike, një nga larmit më te pasur e përbërësve të picave. Ka nga ata që gjithashtu e përgatisin atë me proshutë të gatuar dhe vezë të zier, por në versionin tonë preferuam të ilustrojmë recetën tradicionale, e cila përfshin përdorimin e kërpudhave,dhe në vaj, si dhe natyrisht domate dhe mocarela.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Përzieni masën për brumë, derisa të forcohet dhe lini të qëndrojë në vend të ngrohtë.
 2. Kur brumi te ket ardhur,tërhiqeni me trashësi përafërsisht sa gishti, lyeni me vaj ulliri dhe vendoseni në tepsi të lyer.
 3. Prisni mocarelën në feta.
 4. shpërndajini domatet sipër tij në një shtresë uniforme, duke lënë të lirë 1 cm buzë të brumit.
 5. Rregulloni artikujt e prerë në feta, kërpudhat, ullinjtë, proshute, mocarela në krye dhe hidhin vajin e mbetur.
 6. Piqeni picën në furrën e parangrohur në 220 ° C për rreth 30 minuta dhe shërbejeni të nxehtë.

Pica capricciosa • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Pica Capricciosa është një bombë autentike, një nga larmit më te pasur e përbërësve të picave. Ka nga ata që gjithashtu e përgatisin atë me proshutë të gatuar dhe vezë të zier, por në versionin tonë preferuam të ilustrojmë recetën tradicionale, e cila përfshin përdorimin e kërpudhave,dhe në vaj, si dhe natyrisht domate dhe mocarela.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Përzieni masën për brumë, derisa të forcohet dhe lini të qëndrojë në vend të ngrohtë.
 2. Kur brumi te ket ardhur,tërhiqeni me trashësi përafërsisht sa gishti, lyeni me vaj ulliri dhe vendoseni në tepsi të lyer.
 3. Prisni mocarelën në feta.
 4. shpërndajini domatet sipër tij në një shtresë uniforme, duke lënë të lirë 1 cm buzë të brumit.
 5. Rregulloni artikujt e prerë në feta, kërpudhat, ullinjtë, proshute, mocarela në krye dhe hidhin vajin e mbetur.
 6. Piqeni picën në furrën e parangrohur në 220 ° C për rreth 30 minuta dhe shërbejeni të nxehtë.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.