Rizoto me perime dhe mish pule

Rizoto 2330 Përditësimi i fundit: Apr 20, 2020 Krijuar: Apr 19, 2020
Rizoto me perime dhe mish pule
 • Serviret për (persona): 8 Persona
 • Koha e pregatitjes: 5min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Një drekë e thjeshtë që nuk kërkon ndonjë kosto të madhe, por që padyshim do ju pëlqejë të gjithëve!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere në zjarr mesatar shtoni pak vaj ulliri dhe skuqni qepët derisa ato të zbuten.
 2. Pas 5-7 minutash shtoni hudhrat.
 3. Më pas shtoni mishin e pulës dhe i marinoni me rigon, kripë, piper për shije.
 4. I lini për 7 minuta në zjarr.
 5. Tani shtoni orizin dhe i përzieni mirë të gjitha bashkë për 1-2 minuta.
 6. Shtoni perimet, shtoni kripë e piper dhe lëngun e pulës.
 7. Pasi i keni përzierë të gjitha bashkë, i vini kapakun dhe e lini rizoton derisa të pijë komplet lëngun.
 8. 5 minutat e fundit i shtoni djathin parmigiano, borzilokun e freskët.
 9. E fikni zjarrin dhe e shërbeni nëpër pjata pas disa minutave.
 10. Ju bëftë mirë!

Rizoto me perime dhe mish pule • Serviret për (persona): 8 Persona
 • Koha e pregatitjes: 5min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Një drekë e thjeshtë që nuk kërkon ndonjë kosto të madhe, por që padyshim do ju pëlqejë të gjithëve!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere në zjarr mesatar shtoni pak vaj ulliri dhe skuqni qepët derisa ato të zbuten.
 2. Pas 5-7 minutash shtoni hudhrat.
 3. Më pas shtoni mishin e pulës dhe i marinoni me rigon, kripë, piper për shije.
 4. I lini për 7 minuta në zjarr.
 5. Tani shtoni orizin dhe i përzieni mirë të gjitha bashkë për 1-2 minuta.
 6. Shtoni perimet, shtoni kripë e piper dhe lëngun e pulës.
 7. Pasi i keni përzierë të gjitha bashkë, i vini kapakun dhe e lini rizoton derisa të pijë komplet lëngun.
 8. 5 minutat e fundit i shtoni djathin parmigiano, borzilokun e freskët.
 9. E fikni zjarrin dhe e shërbeni nëpër pjata pas disa minutave.
 10. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.