Rizoto me shafran dhe parmixhano

Rizoto 1980 Përditësimi i fundit: Dec 23, 2020 Krijuar: Dec 23, 2020
Rizoto me shafran dhe parmixhano
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Recetë shum e thjeshtë,njekohësisht shumë e shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Vendosni që një natë më parë pistilat e shafranit në 1 filxhan kafeje me ujë, që të nxjerrin mirë ngjyrën .
 2. Në një tigan, vendosni gjalpin të shkrijë dhe shtoni qepën të skuqet.
 3. Shtoni orizin dhe skuqeni për 1 minutë në temperature te lartë.
 4. Shuajeni me verë dhe lëreni të avullojë .
 5. Shtoni pak lëng perimesh të nxehtë dhe uleni flakën në minimum.
 6. Llogariteni ta hidhni lëngun e nxehtë në disa pjesë, pra pasi të jetë duke shteruar.
 7. Shtoni pjesën tjetër të lëngut, i cili duhet të jetë gjithë kohën i nxehtë dhe ta mbulojë orizin.
 8. Kullojini pistilat dhe nxeheni lëngun. Shtojeni tek rizoto kur të hidhni garuzhden e fundit të lëngut të perimeve.
 9. Kur të jetë duke shteruar lëngu, fikeni zjarrin, shtoni djathin e grirë dhe gjalpin.
 10. Përziejeni dhe lëreni 2 minuta të mbuluar me kapak përpara se ta shërbeni.
 11. Ju bëftë mirë!

Rizoto me shafran dhe parmixhano • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Recetë shum e thjeshtë,njekohësisht shumë e shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Vendosni që një natë më parë pistilat e shafranit në 1 filxhan kafeje me ujë, që të nxjerrin mirë ngjyrën .
 2. Në një tigan, vendosni gjalpin të shkrijë dhe shtoni qepën të skuqet.
 3. Shtoni orizin dhe skuqeni për 1 minutë në temperature te lartë.
 4. Shuajeni me verë dhe lëreni të avullojë .
 5. Shtoni pak lëng perimesh të nxehtë dhe uleni flakën në minimum.
 6. Llogariteni ta hidhni lëngun e nxehtë në disa pjesë, pra pasi të jetë duke shteruar.
 7. Shtoni pjesën tjetër të lëngut, i cili duhet të jetë gjithë kohën i nxehtë dhe ta mbulojë orizin.
 8. Kullojini pistilat dhe nxeheni lëngun. Shtojeni tek rizoto kur të hidhni garuzhden e fundit të lëngut të perimeve.
 9. Kur të jetë duke shteruar lëngu, fikeni zjarrin, shtoni djathin e grirë dhe gjalpin.
 10. Përziejeni dhe lëreni 2 minuta të mbuluar me kapak përpara se ta shërbeni.
 11. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.