Linguine me fruta deti

Produkte Deti 13217 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 02, 2020
Linguine me fruta deti
 • Serviret për (persona): 2 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Përgatisni një pjatë të shijshme me aromën e frutave të detit, shume e thjeshte dhe per pak minuta.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastrojmë frutat e detit, presim sepjen dhe kallamarin në rripa, ndërsa karkalecat i pastrojmë nga lëvozhga, por duke ua ruajtur kokën.
 2. Presim në kube domatet, specin djegës dhe qepën. Hudhrat e borzilokun i presim hollë
 3. Në një tenxhere vendosim pastën të ziejë, ndërsa në një tenxhere tjetër përgatisim salcën.
 4. Në tenxheren e salcës hedhim vajin e ullirit, qepën e grirë dhe hudhrat. I skuqim për pak sekonda.
 5. Shtojmë salcën e domates, borzilokun e grirë, frutat e detit të pastruara dhe të prera, specin djegës, kripën, piperin. E lëmë salcën të ziejë për 5-7 minuta.
 6. Në këtë moment dhe linguinet janë gati. I kullojmë dhe ua shtojmë salcës.
 7. Shtojmë në fund djathin Pecorino të grirë dhe vajin e ullirit.

Linguine me fruta deti • Serviret për (persona): 2 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Përgatisni një pjatë të shijshme me aromën e frutave të detit, shume e thjeshte dhe per pak minuta.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastrojmë frutat e detit, presim sepjen dhe kallamarin në rripa, ndërsa karkalecat i pastrojmë nga lëvozhga, por duke ua ruajtur kokën.
 2. Presim në kube domatet, specin djegës dhe qepën. Hudhrat e borzilokun i presim hollë
 3. Në një tenxhere vendosim pastën të ziejë, ndërsa në një tenxhere tjetër përgatisim salcën.
 4. Në tenxheren e salcës hedhim vajin e ullirit, qepën e grirë dhe hudhrat. I skuqim për pak sekonda.
 5. Shtojmë salcën e domates, borzilokun e grirë, frutat e detit të pastruara dhe të prera, specin djegës, kripën, piperin. E lëmë salcën të ziejë për 5-7 minuta.
 6. Në këtë moment dhe linguinet janë gati. I kullojmë dhe ua shtojmë salcës.
 7. Shtojmë në fund djathin Pecorino të grirë dhe vajin e ullirit.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.