Burani

Sup 1133 Përditësimi i fundit: Apr 27, 2020 Krijuar: Apr 20, 2020
Burani
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Burani e shijshme me spinaq e oriz në pak minuta.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere ngrohim vajin, hedhim qepën e grirë hollë, e skuqim sa të zbutet dhe më pas shtojmë qepët e njoma të prera në unaza të holla dhe bishtat. (5-6 qepë të njoma normale, jo shumë të trasha).
 2. Pasi qepa ka ulur volumin, shtojmë pak kripë, orizin dhe i trazojmë së bashku me qëllim që orizi të skuqet pak.
 3. Shtojmë spinaqin, e trazojmë për 1 minutë dhe më pas shtojmë ujin e valuar gjysmë filxhani, dmth për një filxhan oriz do të hedhim 1 filxhan e gjysmë ujë dhe jo 2, si zakonisht.
 4. E lëmë të ziejë për 10 minuta, më pas shtojmë erëzat, 1 lugë çaji gjalpë, e trazojmë dhe pas 5 minutave e largojmë nga zjarri.
 5. Shërbejeni të ngrohtë dhe mund ta shoqëroni me pak kos!
 6. Ju bëftë mir!

Burani • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Burani e shijshme me spinaq e oriz në pak minuta.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tenxhere ngrohim vajin, hedhim qepën e grirë hollë, e skuqim sa të zbutet dhe më pas shtojmë qepët e njoma të prera në unaza të holla dhe bishtat. (5-6 qepë të njoma normale, jo shumë të trasha).
 2. Pasi qepa ka ulur volumin, shtojmë pak kripë, orizin dhe i trazojmë së bashku me qëllim që orizi të skuqet pak.
 3. Shtojmë spinaqin, e trazojmë për 1 minutë dhe më pas shtojmë ujin e valuar gjysmë filxhani, dmth për një filxhan oriz do të hedhim 1 filxhan e gjysmë ujë dhe jo 2, si zakonisht.
 4. E lëmë të ziejë për 10 minuta, më pas shtojmë erëzat, 1 lugë çaji gjalpë, e trazojmë dhe pas 5 minutave e largojmë nga zjarri.
 5. Shërbejeni të ngrohtë dhe mund ta shoqëroni me pak kos!
 6. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.