Byrek me qumësht

Byrek 1763 Përditësimi i fundit: May 06, 2020 Krijuar: May 06, 2020
Byrek me qumësht
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Recetë e vjetër por gatuhet me shum dashuri!.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Fillimisht ngrohni furrën në 250 gradë Celsius. Ndërkohë, në një tenxhere të vogël shkrini gjalpin, derisa të fillojë të marrë pak ngjyrë.
 2. Në një enë qelqi rrihni vezët dhe shtoni qumështin e kripën.
 3. Lyeni një tepsi me gjalpë që të mos ngjisin petët dhe filloni t’i shtroni duke i spërkatur me gjalpë.
 4. Duke vazhduar të shtroni petët e tjera hidhni edhe përzierjen me gjalpë e qumësht. Përsërisni këtë proces për çdo dy petë të shtruara.
 5. Kur t’i mbaroni, shtypini të gjitha petat me duar.
 6. Vendoseni përreth 25-30 minuta në furrë.
 7. E lini pak të kullojë dhe më pas mund ta shijoni!
 8. Ju bëftë mir!

Byrek me qumësht • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Recetë e vjetër por gatuhet me shum dashuri!.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Fillimisht ngrohni furrën në 250 gradë Celsius. Ndërkohë, në një tenxhere të vogël shkrini gjalpin, derisa të fillojë të marrë pak ngjyrë.
 2. Në një enë qelqi rrihni vezët dhe shtoni qumështin e kripën.
 3. Lyeni një tepsi me gjalpë që të mos ngjisin petët dhe filloni t’i shtroni duke i spërkatur me gjalpë.
 4. Duke vazhduar të shtroni petët e tjera hidhni edhe përzierjen me gjalpë e qumësht. Përsërisni këtë proces për çdo dy petë të shtruara.
 5. Kur t’i mbaroni, shtypini të gjitha petat me duar.
 6. Vendoseni përreth 25-30 minuta në furrë.
 7. E lini pak të kullojë dhe më pas mund ta shijoni!
 8. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.