Hallvë me arra

Ëmbelsira 3305 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 07, 2020
Hallvë me arra
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Për disa ngjarje specifike në jetën tonë, hallva do të ishte një opsion i mirë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni tiganin në sobë dhe shtoni ½ e vajit dhe gjalpit. Trazojini mirë dhe gradualisht shtoni miellin.
 2. Kur mielli të ketë marrë ngjyrë të kuqërremtë shtoni pjesën tjetër të vajit dhe gjalpit. Ky proces bëhet në zjarr të ngadaltë.
 3. Kur mielli është skuqur, shtoni sipër ujin e nxehtë dhe trazojeni shpejt pasi nuk duhet të formojë kokrriza.
 4. E përzieni akoma dhe gradualisht shtoni sheqerin. Nga fundi i shtoni arrat e thërrmuara dhe përsëri e trazoni. Kur e shikoni që masa të jetë trashur, merrni dy lugë gjelle dhe filloni t’i jepni formën karakteristike të hallvës.
 5. I vendosni njëra pas tjetrës në një pjatë.
 6. Hallva është gati!
 7. Ju bëftë mir!.

Hallvë me arra • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Për disa ngjarje specifike në jetën tonë, hallva do të ishte një opsion i mirë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni tiganin në sobë dhe shtoni ½ e vajit dhe gjalpit. Trazojini mirë dhe gradualisht shtoni miellin.
 2. Kur mielli të ketë marrë ngjyrë të kuqërremtë shtoni pjesën tjetër të vajit dhe gjalpit. Ky proces bëhet në zjarr të ngadaltë.
 3. Kur mielli është skuqur, shtoni sipër ujin e nxehtë dhe trazojeni shpejt pasi nuk duhet të formojë kokrriza.
 4. E përzieni akoma dhe gradualisht shtoni sheqerin. Nga fundi i shtoni arrat e thërrmuara dhe përsëri e trazoni. Kur e shikoni që masa të jetë trashur, merrni dy lugë gjelle dhe filloni t’i jepni formën karakteristike të hallvës.
 5. I vendosni njëra pas tjetrës në një pjatë.
 6. Hallva është gati!
 7. Ju bëftë mir!.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.