Embelsire me patate te embla

Ëmbelsira 1629 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 18, 2020
Embelsire me patate te embla
 • Serviret për (persona): 8 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30
 • Koha e gatimit: 2h20min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Embelsire me patate te embla shume e thjeshte per tu pergatitur, mund te behet lehte nga te gjithe amvisat.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ziejme patatet e ëmbëla bashke me lekure për 40 deri 50 minuta, ose derisa të bëhen . hidhini ujë të ftohtë mbi patatet e ëmbëla dhe hiqni lëkurën.
 2. Prisni patatet e ëmbla në një tas.
 3. Shtoni gjalpin, dhe përzieni mirë me mikser. Perzijini në sheqer, qumësht, vezë, arrakokos, kanellë dhe vanilje. rrihini me shpejtësi mesatare derisa përzierja të jetë e qetë.
 4. Derdhni mbushjen në piten papjekur.
 5. Piqeni në 175 gradë C për 55 deri në 60 minuta, ose derisa thika e futur në qendër të dalë e pastër. embelsira do të fryhet si një sufle, dhe më pas do të ulet ndërsa ftohet

Embelsire me patate te embla • Serviret për (persona): 8 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30
 • Koha e gatimit: 2h20min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Embelsire me patate te embla shume e thjeshte per tu pergatitur, mund te behet lehte nga te gjithe amvisat.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ziejme patatet e ëmbëla bashke me lekure për 40 deri 50 minuta, ose derisa të bëhen . hidhini ujë të ftohtë mbi patatet e ëmbëla dhe hiqni lëkurën.
 2. Prisni patatet e ëmbla në një tas.
 3. Shtoni gjalpin, dhe përzieni mirë me mikser. Perzijini në sheqer, qumësht, vezë, arrakokos, kanellë dhe vanilje. rrihini me shpejtësi mesatare derisa përzierja të jetë e qetë.
 4. Derdhni mbushjen në piten papjekur.
 5. Piqeni në 175 gradë C për 55 deri në 60 minuta, ose derisa thika e futur në qendër të dalë e pastër. embelsira do të fryhet si një sufle, dhe më pas do të ulet ndërsa ftohet

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.