Krem Karamel

Ëmbelsira 3135 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Krem Karamel
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Krem Karameli eshte nje embelsire super e thjeshte me baze qumeshti
dhe veze, shume i shijshem, pergatitet pothuajse ne te gjitha vendet e
botes dhe eshte i njohur pikerisht per kete nderthurje thjeshtesi - shije - arome.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ndizni furren ne 180°C.
 2. E hidhni qumeshtin ne nje tigan te thelle, shtoni vanilien dhe e çoni per te zjere ne zjarr te ngadalte.
 3. Pasi qumeshti ka zjere, e lini te ftohet per 30 minuta.
 4. Pas kalimit te kesaj kohe, shtoni panen dhe i trazoni me ngadale.
 5. Ne nje ene rrihni vezet me sheqerin dhe hidhni ne te dalengadale qumeshtin.
 6. Trazoni gjithmone me nje rrahese vezesh nderkohe qe shtoni qumeshtin dalengadale.
 7. Pergatisni karamelin ne kete menyre:
 8. shkrini sheqerin ne nje tigan te vogel, duke e trazuar vazhdimisht me nje luge derisa te zjeje dhe te marre nje ngjyre kafe, ngjyre karameli.
 9. Shtoni 3-4 luge uji.
 10. Merrni nje tepsi te thelle, e mbushni me uje te valuar derisa te mbuloje 1/3 te stampave ( forma te vogla ku piqen apo pergatiten embelsira indiviaduale)
 11. Merrni stampat e vogla individuale, hidhni ne secilen prej tyre karamelin, e lini sa te jete forcuar dhe hidhni ne secilen kremin qe kei pergatitur me pare me qumeshtin.
 12. E fusni ne furren e nxehur tepsine me stampat e vogla dhe e piqni krem karamelin per rreth 50 minuta.
 13. I hiqni nga furri dhe i lini te ftohen ne temperature ambjenti, pastaj i vendosni ne frigorifer per te pakten 4 ore.
 14. Para se ti sherbeni i hiqni nga forma e tyre duke patur kujdes qe mos tu prishni formen.
 15. I ktheni permbys, qe karameli te jete siper dhe i sherbeni me nje luge te vogel embelsirash.

Krem Karamel • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Krem Karameli eshte nje embelsire super e thjeshte me baze qumeshti
dhe veze, shume i shijshem, pergatitet pothuajse ne te gjitha vendet e
botes dhe eshte i njohur pikerisht per kete nderthurje thjeshtesi - shije - arome.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ndizni furren ne 180°C.
 2. E hidhni qumeshtin ne nje tigan te thelle, shtoni vanilien dhe e çoni per te zjere ne zjarr te ngadalte.
 3. Pasi qumeshti ka zjere, e lini te ftohet per 30 minuta.
 4. Pas kalimit te kesaj kohe, shtoni panen dhe i trazoni me ngadale.
 5. Ne nje ene rrihni vezet me sheqerin dhe hidhni ne te dalengadale qumeshtin.
 6. Trazoni gjithmone me nje rrahese vezesh nderkohe qe shtoni qumeshtin dalengadale.
 7. Pergatisni karamelin ne kete menyre:
 8. shkrini sheqerin ne nje tigan te vogel, duke e trazuar vazhdimisht me nje luge derisa te zjeje dhe te marre nje ngjyre kafe, ngjyre karameli.
 9. Shtoni 3-4 luge uji.
 10. Merrni nje tepsi te thelle, e mbushni me uje te valuar derisa te mbuloje 1/3 te stampave ( forma te vogla ku piqen apo pergatiten embelsira indiviaduale)
 11. Merrni stampat e vogla individuale, hidhni ne secilen prej tyre karamelin, e lini sa te jete forcuar dhe hidhni ne secilen kremin qe kei pergatitur me pare me qumeshtin.
 12. E fusni ne furren e nxehur tepsine me stampat e vogla dhe e piqni krem karamelin per rreth 50 minuta.
 13. I hiqni nga furri dhe i lini te ftohen ne temperature ambjenti, pastaj i vendosni ne frigorifer per te pakten 4 ore.
 14. Para se ti sherbeni i hiqni nga forma e tyre duke patur kujdes qe mos tu prishni formen.
 15. I ktheni permbys, qe karameli te jete siper dhe i sherbeni me nje luge te vogel embelsirash.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.