Kek me molle

Ëmbelsira 1925 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 18, 2020
Kek me molle
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 25
 • Koha e gatimit: 30
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kek me molle shume e thjeshte per tu pergatitur edhe shum e shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ngrohim furrën në 190°C
 2. Në një tas të mesëm, rrihini me forcë miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën.
 3. Në një tas të vogël të veçantë, përzieni 2 lugë sheqeri me kanellën, lëreni mënjanë.
 4. Rrihni gjalpin dhe sheqerin, shtoni vezët, shtoni përzierjen e miellit dhe qumështit. Duke përdorur një mikser elektrik rrihni gjalpin me sheqerin e mbetur 1/4 filxhanit. Shtoni përzierjen e miellit në tre shtesa, duke i alternuar me qumështin, duke rrahur pas çdo shtese derisa të kombinohen.
 5. Derdhni perbersite në enën për pjekje, sipër me feta molle , sheqer kanellë. Derdhni gjysmën e gjalpite në pjesën e poshtme të enës së pjekjes.
 6. Vendosni feta mollë në brumin e bere në mënyrë që ato vetëm të mbulojnë brumin.
 7. Spërkatni mollët me përzierjen e kanellës-sheqerit. Përhapni pjesën tjetër të perbersve mbi mollët.
 8. Ne nje tase perzieni sheqerin mjellin dhe kanellen per pjesen e siperme te kekut. Hidhni mbi keke edhe gjalpin.

Kek me molle • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 25
 • Koha e gatimit: 30
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kek me molle shume e thjeshte per tu pergatitur edhe shum e shijshme.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ngrohim furrën në 190°C
 2. Në një tas të mesëm, rrihini me forcë miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën.
 3. Në një tas të vogël të veçantë, përzieni 2 lugë sheqeri me kanellën, lëreni mënjanë.
 4. Rrihni gjalpin dhe sheqerin, shtoni vezët, shtoni përzierjen e miellit dhe qumështit. Duke përdorur një mikser elektrik rrihni gjalpin me sheqerin e mbetur 1/4 filxhanit. Shtoni përzierjen e miellit në tre shtesa, duke i alternuar me qumështin, duke rrahur pas çdo shtese derisa të kombinohen.
 5. Derdhni perbersite në enën për pjekje, sipër me feta molle , sheqer kanellë. Derdhni gjysmën e gjalpite në pjesën e poshtme të enës së pjekjes.
 6. Vendosni feta mollë në brumin e bere në mënyrë që ato vetëm të mbulojnë brumin.
 7. Spërkatni mollët me përzierjen e kanellës-sheqerit. Përhapni pjesën tjetër të perbersve mbi mollët.
 8. Ne nje tase perzieni sheqerin mjellin dhe kanellen per pjesen e siperme te kekut. Hidhni mbi keke edhe gjalpin.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.