Hasude me arra

Ëmbelsira 1139 Përditësimi i fundit: Apr 21, 2020 Krijuar: Apr 14, 2020
Hasude me arra
 • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kjo ëmbëlsirë është e thjeshtë, kërkon pak përbërës dhe të gjithë anëtarët e familjes do ta shijojnë!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Sheqerin e hedhim në një tenxhere dhe e trazojmë derisa të karamelizohet.
 2. Pastaj e shuajmë me shumë pak ujë dhe ia shtojmë gjalpën.
 3. Njëkohësisht shkrijmë niseshten me ujë dhe e bashkojmë me masën e pergatitur.
 4. I trazojmë të gjitha bashkë derisa të krijohet lidhja mes tyre.
 5. Sipas dëshirës i shtojmë arra ose fruta të tjera të thata dhe j heqim nga zjarri.
 6. Merim një tepsi dhe kalojme masën e pergatitur,e lëmë te ftohet pastaj është gati për tu servirur.
 7. I shtojme sipër edhe pak kanellë(sipas dëshires).
 8. Ju bëftë mirë!

Hasude me arra • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kjo ëmbëlsirë është e thjeshtë, kërkon pak përbërës dhe të gjithë anëtarët e familjes do ta shijojnë!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Sheqerin e hedhim në një tenxhere dhe e trazojmë derisa të karamelizohet.
 2. Pastaj e shuajmë me shumë pak ujë dhe ia shtojmë gjalpën.
 3. Njëkohësisht shkrijmë niseshten me ujë dhe e bashkojmë me masën e pergatitur.
 4. I trazojmë të gjitha bashkë derisa të krijohet lidhja mes tyre.
 5. Sipas dëshirës i shtojmë arra ose fruta të tjera të thata dhe j heqim nga zjarri.
 6. Merim një tepsi dhe kalojme masën e pergatitur,e lëmë te ftohet pastaj është gati për tu servirur.
 7. I shtojme sipër edhe pak kanellë(sipas dëshires).
 8. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.