Kek me dardh dhe bajame

Ëmbelsira 742 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 29, 2020
Kek me dardh dhe bajame
 • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15 min
 • Koha e gatimit: 1h
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kek me dardh dhe bajame ,nje kek shume I shijshem dhe I shpejte per tu ber.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Per karamelozimin e dardhave, qerojni dhe pritni dhe shtoni pluhurin e xhenxherfilit .
 2. Shtoni vaniljen dhe hidheni ne nje tigan. Hidhni 400 gr sheqer dhe 700 ml uje.
 3. Vendosni te ziej per disa minuta, me nje luge trazoni dardhat ne shurupin e ngrohte dhe lereni per 10 min.
 4. Hiqni dardhat nga shurupi dhe lereni ne ftohen.
 5. Perzieni 150g sheqer dhe 100 ml uj ne nje tenxhere dhe vendoseni ne nxehtesi te larte dhe lereni 15 min derisa uj te vloje.
 6. Shtoni gjalpin dhe prisni te trashen dhe te karamelizohen.
 7. Pasi jane karamelizuar shtoni dardhat e prera.
 8. Parangrohni furren ne 180°, dhe nderkohe ne nje tas rrihni gjalpin dhe sheqerin.
 9. Shtoni vezet ne nje kohe dhe perzieni mire, me pas shtoni bajamet e bluara.
 10. Masen hidheni ne nje tave dhe siper shtoni masen e karamelizuar.
 11. Futeni ne furre 30-35 min derisa te piqet.

Kek me dardh dhe bajame • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15 min
 • Koha e gatimit: 1h
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kek me dardh dhe bajame ,nje kek shume I shijshem dhe I shpejte per tu ber.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Per karamelozimin e dardhave, qerojni dhe pritni dhe shtoni pluhurin e xhenxherfilit .
 2. Shtoni vaniljen dhe hidheni ne nje tigan. Hidhni 400 gr sheqer dhe 700 ml uje.
 3. Vendosni te ziej per disa minuta, me nje luge trazoni dardhat ne shurupin e ngrohte dhe lereni per 10 min.
 4. Hiqni dardhat nga shurupi dhe lereni ne ftohen.
 5. Perzieni 150g sheqer dhe 100 ml uj ne nje tenxhere dhe vendoseni ne nxehtesi te larte dhe lereni 15 min derisa uj te vloje.
 6. Shtoni gjalpin dhe prisni te trashen dhe te karamelizohen.
 7. Pasi jane karamelizuar shtoni dardhat e prera.
 8. Parangrohni furren ne 180°, dhe nderkohe ne nje tas rrihni gjalpin dhe sheqerin.
 9. Shtoni vezet ne nje kohe dhe perzieni mire, me pas shtoni bajamet e bluara.
 10. Masen hidheni ne nje tave dhe siper shtoni masen e karamelizuar.
 11. Futeni ne furre 30-35 min derisa te piqet.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.