Kulece me kajsi dhe salce vaniljeje

Ëmbelsira 573 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 20, 2020
Kulece me kajsi dhe salce vaniljeje
 • Serviret për (persona): 8 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: 1h 10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E vështirë
Printo

Kulece me kajsi dhe salce vaniljeje recet jo shume e njohur por shum e shijshme dhe shume e lehte,

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Përzieni përbërësit e thatë që duhen për përgatitjen e kulaçëve në një tas përzierjeje shtoni ujin e ngrohtë e vezët e rrahura dhe mblidheni me duar brumin derisa të bëhet homogjen dhe i lëmuar, më pas punojeni atë derisa të jetë i butë dhe elastik.
 2. Mbulojeni me peshqir kuzhine dhe lëreni të vijë (të rritet) në një vend të ngrohtë derisa madhësia e tij të dyfishohet.
 3. Vendoseni më pas në një sipërfaqe të lyer me pak miell, hapeni në formën e një drejtkëndëshi me trashësi 1 cm dhe priteni në 12 pjesë të barabarta duke vendosur një gjysëm kajsie në mesin e secilës prej tyre.
 4. Bashkojini anët e brumit me kajsi brenda dhe lërini kulaçët në një letër kuzhine për 10-15 minuta.
 5. Hidhni ujë në një tenxhere dhe mbulojeni me nje kapak qelqi duke e vënë të ziejë.
 6. Lyeni me vaj me anë të një furçeje gatimi fundin e tenxheres dhe gjithashtu hidhuni disa pika të vogla vaji sipërfaqes së kulaçëve.
 7. Futni 4 kulaçë në kosh njëkohësisht dhe kur uji të ketë filluar të ziejë, vendoseni koshin në ujin e ngrohtë bashkë me kulaçët në të.
 8. Falë tejdukshmërisë së kapakut të qelqtë, ju mund t’i vëzhgoni kulaçët gjatë kohës që
 9. gatuhen. Mund ta ulni nxehtësinë, përderisa uji vetëm po nxehet, po nuk po zien.
 10. Pas 30 minutash, hiqeni koshin me kulaçët në të dhe mbulojini më letër varaku që të mos thahen.
 11. Përsëritni proçesin derisa të bëhen të gjithë kulaçët të jenë bërë.
 12. Kur të jenë gati, hidhni sërisht një litër ujë në një tenxhere dhe ziejeni atë.
 13. Perzieni së bashku të verdhat e vezëve, niseshten e misrit, sheqerin, erëzat dhe 100 ml qumësht.
 14. Shtoni qumështin e mbetur dhe përzieni vazhdimisht salcën e përgatitur derisa ajo të trashet.
 15. Hidhni një sasi të vogël të salcës në një pjatë të vogël ëmbëlsire,vendosni 2 kulaçë dhe spërkatini me farat e lulëkuqeve dhe sheqerin.

Kulece me kajsi dhe salce vaniljeje • Serviret për (persona): 8 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: 1h 10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E vështirë

Kulece me kajsi dhe salce vaniljeje recet jo shume e njohur por shum e shijshme dhe shume e lehte,

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Përzieni përbërësit e thatë që duhen për përgatitjen e kulaçëve në një tas përzierjeje shtoni ujin e ngrohtë e vezët e rrahura dhe mblidheni me duar brumin derisa të bëhet homogjen dhe i lëmuar, më pas punojeni atë derisa të jetë i butë dhe elastik.
 2. Mbulojeni me peshqir kuzhine dhe lëreni të vijë (të rritet) në një vend të ngrohtë derisa madhësia e tij të dyfishohet.
 3. Vendoseni më pas në një sipërfaqe të lyer me pak miell, hapeni në formën e një drejtkëndëshi me trashësi 1 cm dhe priteni në 12 pjesë të barabarta duke vendosur një gjysëm kajsie në mesin e secilës prej tyre.
 4. Bashkojini anët e brumit me kajsi brenda dhe lërini kulaçët në një letër kuzhine për 10-15 minuta.
 5. Hidhni ujë në një tenxhere dhe mbulojeni me nje kapak qelqi duke e vënë të ziejë.
 6. Lyeni me vaj me anë të një furçeje gatimi fundin e tenxheres dhe gjithashtu hidhuni disa pika të vogla vaji sipërfaqes së kulaçëve.
 7. Futni 4 kulaçë në kosh njëkohësisht dhe kur uji të ketë filluar të ziejë, vendoseni koshin në ujin e ngrohtë bashkë me kulaçët në të.
 8. Falë tejdukshmërisë së kapakut të qelqtë, ju mund t’i vëzhgoni kulaçët gjatë kohës që
 9. gatuhen. Mund ta ulni nxehtësinë, përderisa uji vetëm po nxehet, po nuk po zien.
 10. Pas 30 minutash, hiqeni koshin me kulaçët në të dhe mbulojini më letër varaku që të mos thahen.
 11. Përsëritni proçesin derisa të bëhen të gjithë kulaçët të jenë bërë.
 12. Kur të jenë gati, hidhni sërisht një litër ujë në një tenxhere dhe ziejeni atë.
 13. Perzieni së bashku të verdhat e vezëve, niseshten e misrit, sheqerin, erëzat dhe 100 ml qumësht.
 14. Shtoni qumështin e mbetur dhe përzieni vazhdimisht salcën e përgatitur derisa ajo të trashet.
 15. Hidhni një sasi të vogël të salcës në një pjatë të vogël ëmbëlsire,vendosni 2 kulaçë dhe spërkatini me farat e lulëkuqeve dhe sheqerin.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.