Pace koke

Sup 4475 Përditësimi i fundit: Apr 20, 2020 Krijuar: Mar 27, 2020
Pace koke
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 1ore10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kjo gjellë tipike tradicionale shqiptare përgatitet shume lehtë dhe shpejt, ka një shije fantastike, ideale për një vakt të shijshëm por edhe të shëndetshëm dreke.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Koka e qingjit pastrohet, copëtohet ne dyshë vihet në uje të ftohtë që të lahet e ti ikë gjaku,pastaj vendoset në tenxhere, mbulohet me ujë dhe vihet ne zjarre. Kur të ketë marrë vale i hiqet shkuma dhe lihet të ziejë në zjarr të ngadaltë, duke i hedhur qep, karrota, selino,krip dhe piper te zi ,disa gjethe dafine.
 2. E leme derisa të jetë zier mirë për rreth 1 ore e pak deri sa mishi të ndahet lehtë nga kocka.Gjatë kohës mundë ti shtoni ujë sa i mjaftonë. Kullohet lëngu, qërohet mishi nga kockat dhe pritet në copa të vogla.
 3. Në një tjetër tenxhere shtohet vaji dhe mielli duke i skuqur bashkë deri sa mielli të marri ngjyre të arte,pastaj shtoni salcën dhe lëngun e marrë nga zierja e kokës.
 4. Kur lëngu të ketë marrë valë, shtohet mishi i zier, speci djeges,majdanozi i grire imet dhe lihen të ziejë në zjarr të avashët edhe për disa minuta duke regulluare me kripë e piper të zi nëse është e nevojshme përsëri.
 5. Në fund paçes i hidhen hudhra të shtypura dhe uthull.
 6. Ju befte mire!.

Pace koke • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 1ore10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kjo gjellë tipike tradicionale shqiptare përgatitet shume lehtë dhe shpejt, ka një shije fantastike, ideale për një vakt të shijshëm por edhe të shëndetshëm dreke.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Koka e qingjit pastrohet, copëtohet ne dyshë vihet në uje të ftohtë që të lahet e ti ikë gjaku,pastaj vendoset në tenxhere, mbulohet me ujë dhe vihet ne zjarre. Kur të ketë marrë vale i hiqet shkuma dhe lihet të ziejë në zjarr të ngadaltë, duke i hedhur qep, karrota, selino,krip dhe piper te zi ,disa gjethe dafine.
 2. E leme derisa të jetë zier mirë për rreth 1 ore e pak deri sa mishi të ndahet lehtë nga kocka.Gjatë kohës mundë ti shtoni ujë sa i mjaftonë. Kullohet lëngu, qërohet mishi nga kockat dhe pritet në copa të vogla.
 3. Në një tjetër tenxhere shtohet vaji dhe mielli duke i skuqur bashkë deri sa mielli të marri ngjyre të arte,pastaj shtoni salcën dhe lëngun e marrë nga zierja e kokës.
 4. Kur lëngu të ketë marrë valë, shtohet mishi i zier, speci djeges,majdanozi i grire imet dhe lihen të ziejë në zjarr të avashët edhe për disa minuta duke regulluare me kripë e piper të zi nëse është e nevojshme përsëri.
 5. Në fund paçes i hidhen hudhra të shtypura dhe uthull.
 6. Ju befte mire!.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.