Pilaf ne furre me mish pule(mesnik)

Tavë 4522 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 04, 2020
Pilaf ne furre me mish pule(mesnik)
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Orizi në furrë është një pjatë parë e bollshme dhe e pasur, ju lejon të keni në tryezë një vakt aromatik dhe të ushqyeshme.Është një pjatë që përgjithësisht u pëlqen të gjithëve.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastroni mishin e pules dhe vendoseni te ziej ne uje te bollshem.Shtoni kripen,piperin dhe rigonin(sipas deshirës).
 2. Nderkohe grini qepen imet dhe vendoseni te skuqet me gjalpin,kur qepa te kete marr ngjyrë te artë shtoni orizin dhe skuqeni paksa.shuajeni me veren e bardhe.
 3. Kur mishi i pules te jete gati,vendoseni te piqet ne me furrë per 10-15 minuta.Koha e mjaftueshme sa te theket paksa.hiqeni nga tepsia dhe ruajeni menjane.
 4. Hidhni orizin ne tepsi,(masni lengun e mishit qe duhet te jet 2 litra,nese keni me pak shtoni uje te nxehte)shtoni siper orizit lengun e pules,regulloni me kripe nese është e nevojshme.
 5. Perzieni orizin me lengun,vendosni mishin e pules siper, vendoseni ne furren ne maksimumin e temperatures dhe lereni te zieje derisa lengu te ket avulluar plotesisht ose kur mbi siperfaqen e orizit te jenë formuar vrima.
 6. Sipas deshires munde ta aromantizoni me koper ose majdanoz.

Pilaf ne furre me mish pule(mesnik) • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Orizi në furrë është një pjatë parë e bollshme dhe e pasur, ju lejon të keni në tryezë një vakt aromatik dhe të ushqyeshme.Është një pjatë që përgjithësisht u pëlqen të gjithëve.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastroni mishin e pules dhe vendoseni te ziej ne uje te bollshem.Shtoni kripen,piperin dhe rigonin(sipas deshirës).
 2. Nderkohe grini qepen imet dhe vendoseni te skuqet me gjalpin,kur qepa te kete marr ngjyrë te artë shtoni orizin dhe skuqeni paksa.shuajeni me veren e bardhe.
 3. Kur mishi i pules te jete gati,vendoseni te piqet ne me furrë per 10-15 minuta.Koha e mjaftueshme sa te theket paksa.hiqeni nga tepsia dhe ruajeni menjane.
 4. Hidhni orizin ne tepsi,(masni lengun e mishit qe duhet te jet 2 litra,nese keni me pak shtoni uje te nxehte)shtoni siper orizit lengun e pules,regulloni me kripe nese është e nevojshme.
 5. Perzieni orizin me lengun,vendosni mishin e pules siper, vendoseni ne furren ne maksimumin e temperatures dhe lereni te zieje derisa lengu te ket avulluar plotesisht ose kur mbi siperfaqen e orizit te jenë formuar vrima.
 6. Sipas deshires munde ta aromantizoni me koper ose majdanoz.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.