Pite me mollë

Ëmbelsira 1494 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 07, 2020
Pite me mollë
 • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 40min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Pite me molle, nje recete shume e shijshme dhe pak perberes per tu pergatitur.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Margarina e mbajtur ne temperature dhome perzihet me sheqer dhe pastaj shtohet sheqeri pluhur, dhe te verdhat e vezeve duke i perzier mire te gjithe permbajtjen.
 2. Pastaj shtohet mielli i perzier me pluhur paste dhe pasi perzihet mire e mbeshtjellim brumin dhe e leme ne frigorifer.
 3. Mollet i qerojme dhe i grijm ne rende e pastaj i perziejme me sheqer, vanile, kanelle.
 4. Te bardhat e vezeve tunden derisa te formohet nje shkume e forte dhe pastaj e perziem me masen me molle.
 5. Brumi hiqet nga frigoriferi dhe ndahet ne dy pjese.
 6. Pastaj mbi te hedhin permbajtjen me mollet dhe permbi brumin tjeter te shtrire ne madhesi te tepsise.
 7. Piqet ne temp.180 per 40 min.
 8. Pastaj pluhuroset me sheqer pluhur.

Pite me mollë • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 40min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Pite me molle, nje recete shume e shijshme dhe pak perberes per tu pergatitur.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Margarina e mbajtur ne temperature dhome perzihet me sheqer dhe pastaj shtohet sheqeri pluhur, dhe te verdhat e vezeve duke i perzier mire te gjithe permbajtjen.
 2. Pastaj shtohet mielli i perzier me pluhur paste dhe pasi perzihet mire e mbeshtjellim brumin dhe e leme ne frigorifer.
 3. Mollet i qerojme dhe i grijm ne rende e pastaj i perziejme me sheqer, vanile, kanelle.
 4. Te bardhat e vezeve tunden derisa te formohet nje shkume e forte dhe pastaj e perziem me masen me molle.
 5. Brumi hiqet nga frigoriferi dhe ndahet ne dy pjese.
 6. Pastaj mbi te hedhin permbajtjen me mollet dhe permbi brumin tjeter te shtrire ne madhesi te tepsise.
 7. Piqet ne temp.180 per 40 min.
 8. Pastaj pluhuroset me sheqer pluhur.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.