Role me gjizë dhe koper

Brumera 1748 Përditësimi i fundit: Apr 26, 2020 Krijuar: Apr 26, 2020
Role me gjizë dhe koper
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Një zgjidhje e përsosur per të gjithë familjen.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tas rrahim 1 vezë me pak kripë, shtojmë gjysmë gote vaj, gjysmë gote qumësht, 1 lugë kafe pluhur pjekës, i përziejmë mirë dhe këtë përzierje e lëmë mënjanë për të lyer petët.
 2. Në një tas tjetër rrahim dy vezë, hedhim kripë, gjizën, 2 lugë gjelle vaj dhe koperin të grirë hollë. Me këtë përzierje do të mbushim rolenë.
 3. Hapim një petë dhe e lyejmë komplet sipërfaqen me përzierjen e tasit të parë. Vendosim petën e dytë mbi të dhe përsëri e lyejmë.
 4. Vendosim petën e tretë, e lyejmë lehtë në fillim dhe vendosim pëmbajtjen qe përgatitëm për mbushje e vendosim në mënyre horizontale, fillojmë i rrotullojmë dhe formojmë një role.
 5. Lyejmë tavën me yndyrë dhe vendosim rolenë në tepsi kështu vazhdojmë dhe me roletë e tjera derisa të mbarojmë petët.
 6. Lyejmë roletë me vezë, vaj dhe qumështin e trazuar.
 7. I spërkasim me susam dhe i pjekim në temperaturë 200 gradë Celsius për 20-25 minuta.
 8. Ju bëftë mirë!

Role me gjizë dhe koper • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Një zgjidhje e përsosur per të gjithë familjen.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tas rrahim 1 vezë me pak kripë, shtojmë gjysmë gote vaj, gjysmë gote qumësht, 1 lugë kafe pluhur pjekës, i përziejmë mirë dhe këtë përzierje e lëmë mënjanë për të lyer petët.
 2. Në një tas tjetër rrahim dy vezë, hedhim kripë, gjizën, 2 lugë gjelle vaj dhe koperin të grirë hollë. Me këtë përzierje do të mbushim rolenë.
 3. Hapim një petë dhe e lyejmë komplet sipërfaqen me përzierjen e tasit të parë. Vendosim petën e dytë mbi të dhe përsëri e lyejmë.
 4. Vendosim petën e tretë, e lyejmë lehtë në fillim dhe vendosim pëmbajtjen qe përgatitëm për mbushje e vendosim në mënyre horizontale, fillojmë i rrotullojmë dhe formojmë një role.
 5. Lyejmë tavën me yndyrë dhe vendosim rolenë në tepsi kështu vazhdojmë dhe me roletë e tjera derisa të mbarojmë petët.
 6. Lyejmë roletë me vezë, vaj dhe qumështin e trazuar.
 7. I spërkasim me susam dhe i pjekim në temperaturë 200 gradë Celsius për 20-25 minuta.
 8. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.