Supë kremoze patatesh me karkaleca

Sup 1235 Përditësimi i fundit: May 02, 2020 Krijuar: May 02, 2020
Supë kremoze patatesh me karkaleca
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Padyshim, më e mira e të mirave!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Qëroni patatet dhe i prisni në kubik me madhësi mesatare.
 2. Në një tenxhere bashkoni patatet, preshin dhe lëngun e pulës, në mungesë të tij perdorni uji. I përzieni dhe i lini të ziejnë për gati 30 minuta.
 3. Më pas e fikni zjarrin dhe sipër i kaloni një blender dore për ta bërë supën kremoze.
 4. E rregulloni shijen me kripë dhe piper.
 5. Ndërkohë në një tigan me pak vaj skuqni karkalecat me hudhrat, kripë dhe piper.
 6. I përzieni për 2-3 minuta.
 7. Shërbejeni supën e ngrohtë nëpër pjata duke i vendosur karkalecat sipër dhe misrat.
 8. Servireni me pak borzilok të freskët dhe lëng lime.
 9. Ju bëftë mirë!

Supë kremoze patatesh me karkaleca • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Padyshim, më e mira e të mirave!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Qëroni patatet dhe i prisni në kubik me madhësi mesatare.
 2. Në një tenxhere bashkoni patatet, preshin dhe lëngun e pulës, në mungesë të tij perdorni uji. I përzieni dhe i lini të ziejnë për gati 30 minuta.
 3. Më pas e fikni zjarrin dhe sipër i kaloni një blender dore për ta bërë supën kremoze.
 4. E rregulloni shijen me kripë dhe piper.
 5. Ndërkohë në një tigan me pak vaj skuqni karkalecat me hudhrat, kripë dhe piper.
 6. I përzieni për 2-3 minuta.
 7. Shërbejeni supën e ngrohtë nëpër pjata duke i vendosur karkalecat sipër dhe misrat.
 8. Servireni me pak borzilok të freskët dhe lëng lime.
 9. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.