Tiramisu

Ëmbelsira 1213 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 27, 2020
Tiramisu
 • Serviret për (persona): 12 Persona
 • Koha e pregatitjes: 1 ore 10min
 • Koha e gatimit: 10
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Tiramisu, është një ëmbëlsirë klasike italiane.Një ëmbëlsirë e shijshme dhe që do ta pëlqejnë të gjithë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tigan mesatar, përziejmë mirë së bashku të verdhat e vezëve dhe sheqerin. I përziejmë në qumësht dhe i gatuajmë në temperaturë mbi mesataren, duke i trazuar vazhdimisht, derisa përzierja të vlojë.
 2. I vlojmë lehtë për 1 minutë. I heqim nga i nxehti dhe i lemë të ftohen pak. I mbulojmë mirë dhe i lemë të ftohen në frigorifer për 1 orë.
 3. Në një tas mesatar rrahim kremin me vanilje.
 4. Përziejmë mascarpone-n në përzierjen e të verdhave të vezëve deri sa të krijohet një masë e butë.
 5. Në një tas të vogël, përziejmë kafen dhe rumin. Thyejmë biskotat në gjysmën e gjatësisë së tyre dhe i spërkasim me përzierjen e kafesë.
 6. Vendosim gjysmën e biskotave të njomura në fund të nje pjatance. Përhapim gjysmën e përzierjes së mascarpone-s mbi biskota dhe gjysmën e kremit mbi të.
 7. I shtresëzojmë sërish në të njëjtën mënyrë dhe i spërkasim me kakao. I mbulojmë dhe i lemë të ftohen në frigorifer për 4 deri në 6 orë.

Tiramisu • Serviret për (persona): 12 Persona
 • Koha e pregatitjes: 1 ore 10min
 • Koha e gatimit: 10
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Tiramisu, është një ëmbëlsirë klasike italiane.Një ëmbëlsirë e shijshme dhe që do ta pëlqejnë të gjithë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Në një tigan mesatar, përziejmë mirë së bashku të verdhat e vezëve dhe sheqerin. I përziejmë në qumësht dhe i gatuajmë në temperaturë mbi mesataren, duke i trazuar vazhdimisht, derisa përzierja të vlojë.
 2. I vlojmë lehtë për 1 minutë. I heqim nga i nxehti dhe i lemë të ftohen pak. I mbulojmë mirë dhe i lemë të ftohen në frigorifer për 1 orë.
 3. Në një tas mesatar rrahim kremin me vanilje.
 4. Përziejmë mascarpone-n në përzierjen e të verdhave të vezëve deri sa të krijohet një masë e butë.
 5. Në një tas të vogël, përziejmë kafen dhe rumin. Thyejmë biskotat në gjysmën e gjatësisë së tyre dhe i spërkasim me përzierjen e kafesë.
 6. Vendosim gjysmën e biskotave të njomura në fund të nje pjatance. Përhapim gjysmën e përzierjes së mascarpone-s mbi biskota dhe gjysmën e kremit mbi të.
 7. I shtresëzojmë sërish në të njëjtën mënyrë dhe i spërkasim me kakao. I mbulojmë dhe i lemë të ftohen në frigorifer për 4 deri në 6 orë.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.