Cheesecake

Ëmbelsira 1080 Përditësimi i fundit: May 07, 2020 Krijuar: May 07, 2020
Cheesecake
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 55min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Cheesecake është nga ato ëmbëlsira, që asnjëherë nuk mund t’u thuash “jo”! Provojeni këtë variant.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Gjalpën e zbutur pak në temperaturë dhome e trazojmë bashkë me biskotat dhe sheqerin.
 2. E hedhim në një tepsi dhe e pjekim në furrën e parangrohur në 170 gradë për afro 5 minuta.
 3. Ndërkohë përgatisim edhe shtresën e dytë. Rrahim vezët, sheqerin, kremin e djathit dhe lëngun e limonit.
 4. Këtë pjesë e shtrojmë mbi shtresën e parë dhe e vazhdojmë pjekjen edhe për rreth 20 minuta.
 5. Njëkohësisht përgatisim shtresën e fundit të ëmbëlsirës duke I miksuar bashkë të gjithë përbërësit.
 6. Këtë pjesë e hedhim mbi ëmbëlsirën e pjekur. E rrafshojmë mirë dhe e lëmë në furrën e fikur për edhe 30 minuta të tjera.
 7. Pas përgatitjes, është mirë që ëmbëlsira të ruhet në frigorifer dhe të shërbehet një ditë më vonë.
 8. Ju bëftë mirë.

Cheesecake • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 55min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Cheesecake është nga ato ëmbëlsira, që asnjëherë nuk mund t’u thuash “jo”! Provojeni këtë variant.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Gjalpën e zbutur pak në temperaturë dhome e trazojmë bashkë me biskotat dhe sheqerin.
 2. E hedhim në një tepsi dhe e pjekim në furrën e parangrohur në 170 gradë për afro 5 minuta.
 3. Ndërkohë përgatisim edhe shtresën e dytë. Rrahim vezët, sheqerin, kremin e djathit dhe lëngun e limonit.
 4. Këtë pjesë e shtrojmë mbi shtresën e parë dhe e vazhdojmë pjekjen edhe për rreth 20 minuta.
 5. Njëkohësisht përgatisim shtresën e fundit të ëmbëlsirës duke I miksuar bashkë të gjithë përbërësit.
 6. Këtë pjesë e hedhim mbi ëmbëlsirën e pjekur. E rrafshojmë mirë dhe e lëmë në furrën e fikur për edhe 30 minuta të tjera.
 7. Pas përgatitjes, është mirë që ëmbëlsira të ruhet në frigorifer dhe të shërbehet një ditë më vonë.
 8. Ju bëftë mirë.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.