Torte me cokollata dhe xhelatin manderine

Ëmbelsira 1181 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Torte me cokollata dhe xhelatin manderine
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 1h 10min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Shija e kesaj torte eshte delikate por edhe e embel ne te njejten kohe, me ngyre te qarte nga mbushja e embel, por edhe e erret nga cokollata.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pan di spagna( baze biskote)
 2. Montojme vezet me sheqerin derisa te jete nje mase shkumoze.
 3. Pastaj perziejme miellin me niseshten dhe i kalojme ne sit, duke i leshuar nga siper ne form shiu mbi vezet dhe i perziejme deri sa te behet homogjene dhe te kete marre gjithe miellin.Pastaj i hedhim ne nje tepsi qe kemi kaluar pak gjalp e mielle qe te mos ngjitet.
 4. E pjekin ne furre per 170°C per 15-20 min.
 5. Pergatitja e cokollates:
 6. Shkrijme te treja cokollatat ne 3 ene te ndryshme ne banjo maria per 50°c.
 7. Ngrohim 300 ml pana ne 85°C dhe i shtojme 12 gr xhelatine e zbutur me pare ne uje duke e ndare ne 3 pjese nga 100ml qe do ti hidhen cokollatave.
 8. Montojme 300 ml pana dhe e ndajme ne 3 pjese nga 100 gr duke i bashkur ne cokollaten perkatese.
 9. Pergatitja e xhelatines te mandarines:
 10. Ngrohim 50 ml leng manderine dhe i shtojme 5 gr xhelatin te zbutur ne uje deri ajo te shkrije.
 11. Bashkojme bashke te gjithe lengun e mbetur dhe e lejme te ftohet ne temp. ambienti
 12. Pergatitja shurupit
 13. Ziejme rreth 15 min sheqerin me ujin. E heqim pastaj nga zjarri dhe e aromatizojme me rum(ose me ndonje alkol tjeter sipas deshires).
 14. Montimi Tortes:
 15. Marrim nje rreth 26cm ku ne baze vendosim biskoten qe do ta zbusim me shurup.Pastaj hedhim shtratin e pare te cekollates fondente dhe e lejme te pushoje ne frigorifer per rreth 5-10 min qe masa te ngurtesohet.
 16. Hedhim 75 ml leng manderine, prsim 2 min derisa te ngurtesohet.
 17. Vazhdojme te njejten proces duke hedhur cokollaten e bardhe dhe e lejme perseri ne frigorifer derisa ajo te ngurtesohet.
 18. Hedhim pjesen tjeter te manderinit qe na ka mbetur dhe presim per rreth 2 ose 3 min derisa te ngurtesohet.
 19. Hedhim pjesen e fundit te cokollates me qumesht qe na ka mbetur dhe e nivelojme mire ne menyre qe siperfaqja te jet e rregullt dhe perfekte.
 20. E lejme te pushoje rreth 2 ore ne frigorifer perpara se te konsumohet ne menyre qe torta te ket marr konsistencen e duhur.
 21. Do ju japim disa keshilla per te arritur si duhet kete recete:
 22. 1 cokollata nuk duhet te kaloj 50°C ne asnje menyre sepse ajo humbe vlerat dhe digjen qe kan procesin e rendesishem te ngurtesise se cokollates.
 23. 2 pana nuk duhet montuar deri na maksimum sepse yndyrat ndahen prej saj dhe ajo kthehet ne gjalpe.
 24. 3 mos e nisni kete recete pa pasur rrethin e formes se duhur per torte, banjomaria(teknik ngrohje qe nuk kalon ne temp te larta) dhe ene te posacme per shkrirjen e cokollates.

Torte me cokollata dhe xhelatin manderine • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 1h 10min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Shija e kesaj torte eshte delikate por edhe e embel ne te njejten kohe, me ngyre te qarte nga mbushja e embel, por edhe e erret nga cokollata.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pan di spagna( baze biskote)
 2. Montojme vezet me sheqerin derisa te jete nje mase shkumoze.
 3. Pastaj perziejme miellin me niseshten dhe i kalojme ne sit, duke i leshuar nga siper ne form shiu mbi vezet dhe i perziejme deri sa te behet homogjene dhe te kete marre gjithe miellin.Pastaj i hedhim ne nje tepsi qe kemi kaluar pak gjalp e mielle qe te mos ngjitet.
 4. E pjekin ne furre per 170°C per 15-20 min.
 5. Pergatitja e cokollates:
 6. Shkrijme te treja cokollatat ne 3 ene te ndryshme ne banjo maria per 50°c.
 7. Ngrohim 300 ml pana ne 85°C dhe i shtojme 12 gr xhelatine e zbutur me pare ne uje duke e ndare ne 3 pjese nga 100ml qe do ti hidhen cokollatave.
 8. Montojme 300 ml pana dhe e ndajme ne 3 pjese nga 100 gr duke i bashkur ne cokollaten perkatese.
 9. Pergatitja e xhelatines te mandarines:
 10. Ngrohim 50 ml leng manderine dhe i shtojme 5 gr xhelatin te zbutur ne uje deri ajo te shkrije.
 11. Bashkojme bashke te gjithe lengun e mbetur dhe e lejme te ftohet ne temp. ambienti
 12. Pergatitja shurupit
 13. Ziejme rreth 15 min sheqerin me ujin. E heqim pastaj nga zjarri dhe e aromatizojme me rum(ose me ndonje alkol tjeter sipas deshires).
 14. Montimi Tortes:
 15. Marrim nje rreth 26cm ku ne baze vendosim biskoten qe do ta zbusim me shurup.Pastaj hedhim shtratin e pare te cekollates fondente dhe e lejme te pushoje ne frigorifer per rreth 5-10 min qe masa te ngurtesohet.
 16. Hedhim 75 ml leng manderine, prsim 2 min derisa te ngurtesohet.
 17. Vazhdojme te njejten proces duke hedhur cokollaten e bardhe dhe e lejme perseri ne frigorifer derisa ajo te ngurtesohet.
 18. Hedhim pjesen tjeter te manderinit qe na ka mbetur dhe presim per rreth 2 ose 3 min derisa te ngurtesohet.
 19. Hedhim pjesen e fundit te cokollates me qumesht qe na ka mbetur dhe e nivelojme mire ne menyre qe siperfaqja te jet e rregullt dhe perfekte.
 20. E lejme te pushoje rreth 2 ore ne frigorifer perpara se te konsumohet ne menyre qe torta te ket marr konsistencen e duhur.
 21. Do ju japim disa keshilla per te arritur si duhet kete recete:
 22. 1 cokollata nuk duhet te kaloj 50°C ne asnje menyre sepse ajo humbe vlerat dhe digjen qe kan procesin e rendesishem te ngurtesise se cokollates.
 23. 2 pana nuk duhet montuar deri na maksimum sepse yndyrat ndahen prej saj dhe ajo kthehet ne gjalpe.
 24. 3 mos e nisni kete recete pa pasur rrethin e formes se duhur per torte, banjomaria(teknik ngrohje qe nuk kalon ne temp te larta) dhe ene te posacme per shkrirjen e cokollates.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.