Fileto pule me spinaq e salcë beshamel

Tavë 3649 Përditësimi i fundit: May 02, 2020 Krijuar: May 02, 2020
Fileto pule me spinaq e salcë beshamel
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Kombinim i thjeshtë, por që do ju bëjë ta 'fshini' të gjithë pjatën!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Spinaqin e larë dhe të grirë e vendosim në një tenxhere,e mbulojmë me kapak dhe e lemë të ulë vëllimin.
 2. Në një tigan hedhim pak vaj, spërkasim filetot me kripë dhe piper dhe i vendosim të marrin ngjyrë nga të dyja anët.
 3. Më pas i shuajmë filetot me pak verë dhe i lemë derisa të avullojë alkooli.
 4. Ndërkohë përgatisim beshamelin. Në një tenxhere hedhim gjalpin dhe sapo të shkrijë shtojmë miellin dhe e kaurdisim derisa të ndryshojë pak ngjyrë.
 5. Shtojmë më pas qumështin dhe sapo masa të bëhet kremoze shtojmë vezën, djathin e verdhë të grirë në rende, kripë, piper të bardhë dhe arrë moskat.
 6. Largojmë spinaqin nga tenxherja. Hedhim në tenxhere një lugë vaj ulliri dhe skuqim një qepë të grirë hollë.
 7. Shtojmë më pas spinaqin, e trazojmë që të lidhet me qepën dhe më pas e vendosim spinaqin në një tavë të thellë.
 8. Vendosim mbi spinaq filetot e pulës dhe beshamelin.
 9. E spërkasim me pak djathë të verdhë të grirë në rende dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 25-30 minuta.
 10. Ju bëftë mirë!

Fileto pule me spinaq e salcë beshamel • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Kombinim i thjeshtë, por që do ju bëjë ta 'fshini' të gjithë pjatën!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Spinaqin e larë dhe të grirë e vendosim në një tenxhere,e mbulojmë me kapak dhe e lemë të ulë vëllimin.
 2. Në një tigan hedhim pak vaj, spërkasim filetot me kripë dhe piper dhe i vendosim të marrin ngjyrë nga të dyja anët.
 3. Më pas i shuajmë filetot me pak verë dhe i lemë derisa të avullojë alkooli.
 4. Ndërkohë përgatisim beshamelin. Në një tenxhere hedhim gjalpin dhe sapo të shkrijë shtojmë miellin dhe e kaurdisim derisa të ndryshojë pak ngjyrë.
 5. Shtojmë më pas qumështin dhe sapo masa të bëhet kremoze shtojmë vezën, djathin e verdhë të grirë në rende, kripë, piper të bardhë dhe arrë moskat.
 6. Largojmë spinaqin nga tenxherja. Hedhim në tenxhere një lugë vaj ulliri dhe skuqim një qepë të grirë hollë.
 7. Shtojmë më pas spinaqin, e trazojmë që të lidhet me qepën dhe më pas e vendosim spinaqin në një tavë të thellë.
 8. Vendosim mbi spinaq filetot e pulës dhe beshamelin.
 9. E spërkasim me pak djathë të verdhë të grirë në rende dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 25-30 minuta.
 10. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.